Obviněný zastupitel Janečka neodstoupí, cítí se nevinný

ČTK ČTK
9. 2. 2012 11:05
Zastupitele policie obvinila z korupce při jeho soukromém podnikání
Magistrát města Zlína
Magistrát města Zlína | Foto: Oficiální stránky města Zlín

Zlín - Zlínský zastupitel a bývalý primátorův náměstek Martin Janečka (ČSSD) ve čtvrtek odmítl odstoupit z místa zastupitele.

Zastupitele policie obvinila z korupce při jeho soukromém podnikání, k odstoupení ho po zveřejnění obvinění vyzvala koalice zlínské radnice TOP 09/STAN a hnutí M.O.R.

Podle koalice Janečka poškozuje dobré jméno zastupitelstva a měl by až do vyšetření případu odstoupit.

Janečka však ve čtvrtek na výzvu reagoval tak, že k tomu nemá nejmenší důvod.

Zrušil členství v ČSSD

"Mám čistý trestní a lustrační rejstřík, nikdy jsem nebyl trestán a zřejmě nikdy nebudu," řekl Janečka, který už přerušil členství v ČSSD, údajně nechtěl ve volebním roce poškozovat jméno sociální demokracie. Na zastupitelstvu uvedl, že zrušení členství je jeho osobní věc.

Podle šéfa okresního výboru ČSSD Karla Dvorského má Janečka podporu části klubu sociální demokracie. "Na veřejnost zatím nevyšly žádné pádné důkazy o Janečkově vině," řekl Dvorský.

Představitelé koalice už dříve uvedli, že pokud by Janečka odmítl odstoupit, budou zvažovat například bojkot jeho osoby. "Nějakým způsobem na jeho dnešní rozhodnutí budeme reagovat. Předpokládám, že dojde k jednání mezi koaličními kluby," řekl primátorův náměstek Ondřej Běták (TOP 09/STAN).

Spolu s Janečkou policie obvinila také místopředsedu Fotbalové asociace ČR Dalibora Kučeru. Jako šéfové společnosti Square Transaction se loni v červnu údajně snažili uplatit insolvenčního správce firmy Arching Group Petra Dokládala.

Insolvenční správce vymáhal po Square Transaction dluh 30 milionů korun. Firma se ho prostřednictvím svého advokáta snažila uplatit 750 tisíci korunami výměnou za snížení dluhu na šest milionů.

Insolvenční správce pokus o uplácení oznámil, následné předání peněz a dohoda o snížení dluhu se uskutečnily už pod dozorem policie. Ta údajně hned na místě zatkla právníka firmy Square Transaction Radka Dvořáka.

Janečka je členem zastupitelem od roku 1998, od roku 2002 do roku 2010 byl uvolněným prvním náměstkem primátora. V posledních volbách ČSSD spolu s ODS neuspěla a skončila v opozici.

Koalice Janečku kritizuje dlouhodobě

V souvislosti s úplatkářskou aférou už koalice Janečku vyzvala k odstoupení loni v září, kdy policie obvinila právníka firmy.

Janečka to však tehdy odmítl s tím, že on není obviněný a nemá důvod odstoupit a cítí se jako člověk bez jakékoliv trestní úhony a čistý.

Koalice kritizuje Janečku dlouhodobě. Loni jej například vyzvala, aby zdůvodnil význam svých služebních cest do zahraničí, například do Spojených arabských emirátů, Číny nebo USA. Janečka doposud žádné vysvětlení koalici neposkytl.

Koalice chce také prověřit některé převody majetků, které skončily v majetku firem Janečky, například jak přišel k pozemku ke stavbě svého domu nebo k domu na náměstí.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Zaorálek zrušil projekt portálu Czechiana jako megalomanský a nadbytečný. Stál by 449,5 milionu Kč. Požadavkům EU lze podle něj dostát za méně peněz

Další zprávy