Na Zlínsku se rýsuje koalice ČSSD a Zemanovců

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
17. 10. 2012 12:32
Dohodli se na ní František Čuba (SPOZ) a dosavadní hejtman Stanislav Mišák (ČSSD)
Krajský úřad Zlínského kraje.
Krajský úřad Zlínského kraje. | Foto: Město Zlín

Zlín - Ve Zlínském kraji se začíná pozvolna rýsovat spolupráce mezi ČSSD a Stranou práv občanů - Zemanovci (SPOZ).

Redakci Aktuálně.cz to potvrdil Ivan Adámek, asistent kandidáta SPOZ Františka Čuby.

Dosavadním hejtmanem kraje je sociální demokrat Stanislav Mišák, který se co do počtu preferenčních hlasů umístil o víkendových krajských volbách na druhém místě za kandidátem KDU-ČSL Jiřím Čunkem.

Díky vítězství ČSSD ve Zlínském kraji tak Mišák funkci hejtmana obhájil. Čuba skončil co do preferenčních hlasů na devátém místě.

Mišák navíc kandiduje i na post senátora. Postoupil do druhého kola, kde bude jeho protivníkem Tomio Okamura z NK.

"Pan docent vyslovil podporu pro druhé kolo senátních voleb panu Mišákovi," potvrdil Adámek.

"Sociální demokraté a SPOZ se domluvili na spolupráci. Hledání dalšího partnera, do trojkoalice nebo čtyřkoalice, začne po senátních volbách," dodal Adámek s tím, že v podstatě cituje hejtmanova slova.

Ve Zlínském kraji získala nejvíce mandátů ČSSD, celkem dvanáct. Deset si vydobyla KDU-ČSL, o jeden méně pak komunisté. Po pěti mandátech získaly strany ODS a TOP09 ve spojení se STAN. Zemanovci získali celkem čtyři mandáty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Exhejtman Zimola chce jako člen ČSSD kandidovat za Změnu 2020 v krajských volbách

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola hodlá v krajských volbách v příštím roce kandidovat za hnutí Změna 2020. Jedná se podle něj o hnutí členů ČSSD i nestraníků. Za Změnu 2020 by mohli kandidovat i někteří další lidé z vedení jihočeské sociální demokracie.

"Nemáme v plánu střílet do nohy ČSSD a ani stranu nějak štěpit. Je to určitá vize, s níž chceme do voleb jít, a vycházíme z modelu, který využil Michal Šmarda," uvedl Jiří Zimola. Řekl, že Šmarda loni v komunálních volbách v Novém Městě na Moravě jako člen sociální demokracie vedl formaci Lepší Nové Město a stal se starostou. Předseda jihočeské ČSSD dodal, že Změna 2020 se otevře i adeptům z řad nestraníků, kteří prý nechtějí figurovat na kandidátní listině sociální demokracie.

Další zprávy