Na Zlínsku se rýsuje koalice ČSSD a Zemanovců

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
17. 10. 2012 12:32
Dohodli se na ní František Čuba (SPOZ) a dosavadní hejtman Stanislav Mišák (ČSSD)
Krajský úřad Zlínského kraje.
Krajský úřad Zlínského kraje. | Foto: Město Zlín

Zlín - Ve Zlínském kraji se začíná pozvolna rýsovat spolupráce mezi ČSSD a Stranou práv občanů - Zemanovci (SPOZ).

Redakci Aktuálně.cz to potvrdil Ivan Adámek, asistent kandidáta SPOZ Františka Čuby.

Dosavadním hejtmanem kraje je sociální demokrat Stanislav Mišák, který se co do počtu preferenčních hlasů umístil o víkendových krajských volbách na druhém místě za kandidátem KDU-ČSL Jiřím Čunkem.

Díky vítězství ČSSD ve Zlínském kraji tak Mišák funkci hejtmana obhájil. Čuba skončil co do preferenčních hlasů na devátém místě.

Mišák navíc kandiduje i na post senátora. Postoupil do druhého kola, kde bude jeho protivníkem Tomio Okamura z NK.

"Pan docent vyslovil podporu pro druhé kolo senátních voleb panu Mišákovi," potvrdil Adámek.

"Sociální demokraté a SPOZ se domluvili na spolupráci. Hledání dalšího partnera, do trojkoalice nebo čtyřkoalice, začne po senátních volbách," dodal Adámek s tím, že v podstatě cituje hejtmanova slova.

Ve Zlínském kraji získala nejvíce mandátů ČSSD, celkem dvanáct. Deset si vydobyla KDU-ČSL, o jeden méně pak komunisté. Po pěti mandátech získaly strany ODS a TOP09 ve spojení se STAN. Zemanovci získali celkem čtyři mandáty.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Skotsko bude za pár let nezávislé a v Evropské unii, řekla Sturgeonová

Skotsko bude za pár let nezávislou zemí a zároveň členským státem Evropské unie, je přesvědčena skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Řekla to ve středu na tiskové konferenci v Berlíně. Šéfka separatistické Skotské národní strany (SNP) také dala najevo vážné pochybnosti, zda britský premiér Boris Johnson najde v otázce brexitu kompromis, který by vyhovoval Bruselu i parlamentu v Londýně. V příštích měsících Sturgeonová očekává předčasné volby.

"Riziko, že Británie opustí Evropskou unii bez dohody, je stále velké. Poškodilo by to naši ekonomiku a naše občany, a já udělám všechno pro to, abych tomu zabránila," uvedla Sturgeonová. Zdůraznila přitom, že si velká většina Skotů brexit nepřála. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy