Na Zlínsku explodoval muniční sklad, dva lidé se pohřešují

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 16. 10. 2014 16:15
Na místě zasahují hasiči a vojenská policie. Ve skladu byla pěchotní a dělostřelecká munice. Armáda objekt nevyužívá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS Libereckého kraje

Vlachovice (Zlínsko) - Výbuch ve čtvrtek dopoledne zcela zničil muniční sklad v části obce Vlachovice ve Vrběticích na Zlínsku. Dva lidé se pohřešují, řekl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Podle mluvčího byla ve skladu pěchotní i dělostřelecká munice.

Byl vyhlášen zvláštní, nejvyšší stupeň požárního poplachu. V objektu se pohybovalo pět lidí. Třem zaměstnancům se podařilo uniknout. "Tři lidé odešli, o dvou zbývajících zatím nevíme, kde se nacházejí," řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Podle ní jsou pohřešováni šestapadesátiletý a o tři roky starší muž.

Policie uzavřela příjezdové cesty od Slavičína do Vlachovic i od Haluzic do Vlachovic. Na místo byl podle mluvčí povolán vrtulník s termovizí i vojenská policie.

Sousedním obcím nic nehrozí

"Čekáme na příjezd vrtulníku, který zmonitoruje situaci v areálu, kde může ještě být nevybuchlá munice," řekla Kozumplíková. Po jeho vyhodnocení vstoupí na požářiště robot pyrotechniků, uvedla. Policie uzavřela příjezdové cesty k areálu, na hlídání tříkilometrového bezpečnostního okruhu se podílí i 50 policistů z Brna.

Sousedním obcím podle ní ale nic nehrozí, areál je v dostatečné vzdálenosti od zástavby. Policie ale evakuovala stovky osob z přilehlých firem a učiliště. Výbuch rozbil i okna několika domů v obci.

"Na střeše objektu o rozměrech asi 50 krát 15 metrů byly při příjezdu jednotek plameny. Zevnitř se ozývaly výbuchy, které objekt zcela zničily. Jednotky byly staženy na okraj areálu," popsal Netopil. Oheň se podle něho rozšířil v podobě lokálních ohnisek do blízkého okolí, další objekt ale zasažen nebyl. Na místě bylo jedenáct jednotek profesionálů i dobrovolníků, některé hasiči budou stahovat.

Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové hořel objekt, který armáda již nevyužívá. "Je v užívání civilní firmy," uvedla Růžičková s tím, že na místo byl povolán vojenský vrtulník, aby zmonitoroval situaci, a také vojenská policie, aby posílila republikové policisty a pomohla k uzavření prostoru.

Sklad využívají obchodníci s vojenským materiálem

Asistentka společnosti Imex Group sídlící v Ostravě řekla, že šéfové firmy jeli na místo požáru. Uvedla, že žádné další informace ohledně skladu nemůže sdělit.

Imex Group se zabývá mezinárodním obchodem s vojenským materiálem. Podle internetových stránek Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR se firma zabývá zejména dodávkami pěchotní výzbroje, výstroje, munice, vojenské techniky, letecké techniky, dělostřelecké munice, raket pro letectvo a raket pro protivzdušnou obranu, protileteckých systémů a pyrotechnických prostředků pro armádu a policii.

Situaci monitoruje zdravotnická záchranná služba. "Na místě je jedna naše posádka, ale zatím jsme neošetřovali žádné zranění," řekl mluvčí krajské zdravotnické služby Petr Olšan. Hasiči ve spolupráci se samosprávou informovali o události i obyvatele okolních obcí.

Starosta nedalekých Valašských Klobouk Dalibor Maniš řekl, že požár vznikl v bývalých vojenských skladech, kde se nyní zpracovává nebezpečný odpad. "Výbuchy jsou slyšet i v Kloboukách. Rozhlasem jsme proto lidi informovali, aby věděli, co se děje," uvedl Maniš. Žádné opatření město zatím nepřijalo.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy