Na Vsetínsku řádil medvěd. Zlomil třešeň, potrhal ovce a zničil včelí úly

30. 9. 2018 13:41
Medvěd v noci na neděli potrhal pět ovcí a poškodil včelín ve vsetínské části Horní Jasenka. Škoda je celkem 23 tisíc korun, řekla policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Je pravděpodobné, že jde o medvěda, kterého lidé v polovině září viděli na Vsetínsku a na Zlínsku, k lidským obydlím ho před zimou láká bohatá úroda ovoce. Na výskyt medvěda a roztrhané ovce upozornili na svém facebookovém profilu vsetínští městští strážníci.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

"Přijali jsme také druhé oznámení o poničených úlech a ohradách pro ovce v Bystřičce na Vsetínsku," uvedla mluvčí Kozumplíková. Oba případy policisté prověřují.

Medvědi se podle odborníků potřebují před zimou vykrmit, proto sestupují z lesů do ovocných sadů. Výskyt medvěda v česko-slovenském pohraničí je však běžný. Zooložka Dana Bartošová z regionálního pracoviště Správy CHKO Beskydy v Rožnově pod Radhoštěm ČTK řekla, že se v oblasti pohybují asi dva medvědi.

"Poškození mají nárok na náhradu škody, jsme teď na místě a dělali jsme šetření o původci škody," uvedla Bartošová. Událost podle ní souvisí také s rozptýleným osídlením Valašska. "Medvěd si troufne k osamoceným chalupám, to byl i případ Horní Jasenky," uvedla zooložka.

Lidé pohybující se v lesích by si podle jejích slov měli dát pozor a neprocházet například houštím. Chovatelé by nyní měli lépe zabezpečit svá hospodářská zvířata, zavírat je na noc či použít ohradníky.

Medvědi se nyní podle ní budou zřejmě ještě v oblasti pohybovat a hledat si potravu až do začátku zimy. Na slovenské straně je podle ní výskyt medvědů mnohem častější.

 

Právě se děje

Další zprávy