Na Valašsku budou dodávky elektřiny spolehlivější

ČTK ČTK
6. 4. 2011 5:17
ČEZ nahradí jedno vedení elektřiny dvěma samostanými linkami
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČEZ

Vsetín - Největší investicí společnosti ČEZ na Valašsku, která přesáhne 100 milionů korun, bude nahrazení jednoho vedení elektřiny dvěma samostatnými linkami.

Obce v údolí řeky Vsetínská Bečva tak budou mít zajištěny spolehlivější dodávky.

"Cílem je zvýšit přenosovou schopnost vedení, zajistit větší spolehlivost dodávek a výrazně omezit odstávky vyvolané plánovanou údržbou zařízení," uvedla mluvčí společnosti ČEZ pro střední a severní Moravu Alice Lutišanová.

Zlepšení pocítí všichni odběratelé v údolí Vsetínské Bečvy

Práce na projektu energetici zahájili vloni, vzhledem k technické náročnosti se investice rozdělila do několika etap. Pokud půjde vše podle plánu, práce skončí v příštím roce.

Přínos pocítí odběratelé ve všech obcích v údolí Vsetínské Bečvy, a to zejména při mimořádných klimatických podmínkách. "V letošním roce bude nové vedení vztyčeno napříč oblastmi Ústí u Vsetína, Janová, Hovězí, Huslenky, Halenkov a Nový Hrozenkov," uvedla Lutišanová.

Investice letos přesáhnou 32 milionů korun. V příštím roce energetici nainstalují "zdvojené" vedení napříč Vsetínem, Rokytnicí u Vsetína a Ústím u Vsetína. Naopak hotovo je už na trase Nový Hrozenkov, Karolinka a Velké Karlovice.

Podle technika společnosti ČEZ Distribuce Miroslava Macka má zdvojené vedení proti původnímu vedení trojnásobně větší přenosovou schopnost. "Toto významné navýšení pomůže uspokojit rostoucí spotřebu elektřiny v obcích údolí Vsetínské Bečvy," uvedl Macek.

Zdvojené vedení eliminuje odstávky

Kromě domácností a podniků růst poptávky po elektřině vyvolává také rozvoj turismu v oblasti. Zvýšené nároky na odběry kladou hlavně ubytovací kapacity a lyžařské areály.

Navíc dvě samostatné linky umožní v případě poruchy určité části vedení zásobovat odběratele po těch částech vedení, kde porucha není. Dálkově ovládané prvky dobu přerušení dodávek energie při poruchách výrazně zkrátí.

"Zdvojené vedení umožní také významně eliminovat odstávky vyvolané plánovanou údržbou zařízení. Ve většině případů bude možno tyto práce organizovat tak, že odběratelé nezaznamenají žádné omezení," dodal Macek.

Valašsko často sužuje nepříznivé počasí a kalamity, což se ve spojitosti se špatně přístupným terénem negativně odráží i v dodávkách energie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy