Muži kradli vystavené rohy nosorožců, odsedí si pět let

ČTK ČTK
10. 5. 2013 15:45
Rohy ukradli ze zámku v Napajedlech, jeden z mužů se pak pokusil i o krádež v Buchlově
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zoo Plzeň

Zlín - Soudy poslaly zloděje nosorožčích rohů ze zámku v Napajedlech na Zlínsku a z hradu Buchlova na Uherskohradišťsku do vězení.

Sedmačtyřicetiletý Miloslav Relich, který byl podle obžaloby organizátorem akce v Napajedlech, stráví za mřížemi pět let, čtyřiatřicetiletý Pavel Sýkora, jenž se podílel na obou krádežích, dostal trest o dva měsíce kratší.

Rozsudek zlínského okresního soudu potvrdil nedávno i krajský soud, nabyl tak právní moci. Mužům hrozilo až osm let vězení.

Nosorožčí rohy zmizely z napajedelského zámku předloni v říjnu, další se podle obžaloby Sýkora pokusil neúspěšně odnést loni v srpnu z Buchlova.

V Napajedlech byli zloději úspěšní, ukradené rohy se navíc dosud nepodařilo najít. Nejspíš skončily na černém trhu, kde jsou žádané mimo jiné proto, že údajně působí jako afrodiziakum.

Podle policie jsou oba muži z Litoměřic v Ústeckém kraji zřejmě součástí větší skupiny zlodějů.

V Napajedlech se předmětem jejich zájmu stala výstava Afrika, jejíž součástí byly právě rohy nosorožců zapůjčené ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem.

Odnesli celý roh samice nosorožce dvourohého Jessi, který vážil 2,25 kilogramu, a téměř dvanáctikilogramový roh nosorožce tuponosého, který se jmenuje Nájin.

Rohy byly odděleny ze živých zvířat z důvodu bezpečnosti před jejich převozem do Afriky, kde žijí.

Rohy ukradli přímo během otevírací doby

Pachatelé si koupili lístky a ukradli rohy v otevírací době. Relich se podle obžaloby přesvědčil o tom, že nejde o napodobeniny, a šel do auta.

Sýkora rozbil vitrínu a rohy vysunul okénkem, které bylo ukryté za výstavním panelem, ale zloději si ho všimli. Druhý pachatel poté také odešel hlavním vchodem. Škoda byla vyčíslena skoro na čtyři miliony.

Oba muži byli kromě krádeže obviněni i z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.

Policii se podařilo krádež v Napajedlech objasnit poté, co byl mladší z mužů chycen při pokusu o krádež dalšího rohu nosorožce a map z historického atlasu světa na Buchlově.

Čeští nosorožci odjeli do Afriky zachraňovat svůj rod, podívejte:

Podezřelého si všimla průvodkyně, informovala kastelána, který se obrátil na policii. Policisté tehdy muže dopadli, pod bundou měl mapy i roh. K činu se doznal a následně byl zadržen i druhý z mužů.

Podle zlínského státního zástupce Jana Zubka dostal Sýkora za krádež v Napajedlech odměnu 40 000 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy