Muži kradli vystavené rohy nosorožců, odsedí si pět let

ČTK ČTK
10. 5. 2013 15:45
Rohy ukradli ze zámku v Napajedlech, jeden z mužů se pak pokusil i o krádež v Buchlově
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zoo Plzeň

Zlín - Soudy poslaly zloděje nosorožčích rohů ze zámku v Napajedlech na Zlínsku a z hradu Buchlova na Uherskohradišťsku do vězení.

Sedmačtyřicetiletý Miloslav Relich, který byl podle obžaloby organizátorem akce v Napajedlech, stráví za mřížemi pět let, čtyřiatřicetiletý Pavel Sýkora, jenž se podílel na obou krádežích, dostal trest o dva měsíce kratší.

Rozsudek zlínského okresního soudu potvrdil nedávno i krajský soud, nabyl tak právní moci. Mužům hrozilo až osm let vězení.

Nosorožčí rohy zmizely z napajedelského zámku předloni v říjnu, další se podle obžaloby Sýkora pokusil neúspěšně odnést loni v srpnu z Buchlova.

V Napajedlech byli zloději úspěšní, ukradené rohy se navíc dosud nepodařilo najít. Nejspíš skončily na černém trhu, kde jsou žádané mimo jiné proto, že údajně působí jako afrodiziakum.

Podle policie jsou oba muži z Litoměřic v Ústeckém kraji zřejmě součástí větší skupiny zlodějů.

V Napajedlech se předmětem jejich zájmu stala výstava Afrika, jejíž součástí byly právě rohy nosorožců zapůjčené ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem.

Odnesli celý roh samice nosorožce dvourohého Jessi, který vážil 2,25 kilogramu, a téměř dvanáctikilogramový roh nosorožce tuponosého, který se jmenuje Nájin.

Rohy byly odděleny ze živých zvířat z důvodu bezpečnosti před jejich převozem do Afriky, kde žijí.

Rohy ukradli přímo během otevírací doby

Pachatelé si koupili lístky a ukradli rohy v otevírací době. Relich se podle obžaloby přesvědčil o tom, že nejde o napodobeniny, a šel do auta.

Sýkora rozbil vitrínu a rohy vysunul okénkem, které bylo ukryté za výstavním panelem, ale zloději si ho všimli. Druhý pachatel poté také odešel hlavním vchodem. Škoda byla vyčíslena skoro na čtyři miliony.

Oba muži byli kromě krádeže obviněni i z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.

Policii se podařilo krádež v Napajedlech objasnit poté, co byl mladší z mužů chycen při pokusu o krádež dalšího rohu nosorožce a map z historického atlasu světa na Buchlově.

Čeští nosorožci odjeli do Afriky zachraňovat svůj rod, podívejte:

Podezřelého si všimla průvodkyně, informovala kastelána, který se obrátil na policii. Policisté tehdy muže dopadli, pod bundou měl mapy i roh. K činu se doznal a následně byl zadržen i druhý z mužů.

Podle zlínského státního zástupce Jana Zubka dostal Sýkora za krádež v Napajedlech odměnu 40 000 korun.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy