Muž experimentoval s léky, odsedí si sedm let vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 8. 2014 14:53
Muž nabídl osmnáctiletému mladíkovi léky, o kterých nevěděl, co mohou způsobit. Ten na následky jejich požití zemřel.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Zlín - Krajský soud ve Zlíně uložil šestadvacetiletému Evženu Sedlářovi sedm let vězení za experimenty s léky, které stály v březnu v Luhačovicích na Zlínsku život osmnáctiletého chlapce.

Sedlářovi za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy hrozilo deset až 18 let vězení. Muž vinu doznal a činu litoval. Soud mu i proto uložil trest mimořádně pod dolní desetiletou hranici sazby.

Obhájce: Trest je příliš přísný

"Jednalo se o souhrn velice nešťastných náhod, po nichž zemřel mladý člověk," uvedl předseda senátu Jiří Dufek. Soud výši trestu dlouho zvažoval. Vzal v úvahu Sedlářův postoj i spoluvinu ostatních účastníků akce a dospěl k názoru, že desetiletý trest navrhovaný státním zástupcem Leem Foltýnem by byl nepřiměřeně přísný.

Sedlářovi ale uložil i ambulantní protialkoholní léčbu a musí také uhradit rodině zemřelého náhradu škody 1,7 milionu korun.

Foltýn poukázal na to, že trestní sazba je pro tento případ drakonická, ale podle něj není možné uložit trest pod její spodní hranicí. Po vyhlášení si ponechal lhůtu pro podání odvolání, rozsudek tak není pravomocný. Podle Foltýna si mladí lidé neuvědomovali, že hazardují se životem. Obhájce Josef Kapušňák upozornil na to, že nebyli v oblasti drog nováčky a léky si aplikovali dobrovolně. Iniciativa podle něj navíc byla na straně poškozeného.

Smrtící koktejl

Sedlář trest přijal. U soudu přiznal, že mladíkovi a jeho o pět měsíců mladší kamarádce nabídl léky, o kterých nevěděl, co mohou způsobit, a s nimiž neměl zkušenosti. Navíc k nim pili alkohol. Podle obžalovaného byli všichni účastníci tragického dýchánku uživateli marihuany a pervitinu. Zkušenosti s těmito drogami přiznala i dívka, která experiment stejně jako Sedlář přežila.

Je známo, jak se neštěstí stalo, protože mladí lidé se při něm nahrávali na mobilní telefon. Sedlář dvojici nabídl, aby šla k němu domů do blízkých Pozlovic, že tam má "nějaké náplasti, které je přivedou do rauše". Šlo o léčebné transdermální náplasti, které užívají při nesnesitelných bolestech lidé nemocní například rakovinou nebo AIDS.

Nemocní si aplikují jednu náplast a její účinek má být až třídenní. Podle obžaloby si mladí lidé nalepili na předloktí minimálně tři náplasti. K tomu užívali i další léky, jež se používají k tišení bolesti a rovněž se dají koupit jen na lékařský předpis. Trojice smrtící koktejl doplnila ještě popíjením slivovice.

Rodiče o lécích nevěděli

Osmnáctiletému muži bylo později špatně a upadl do bezvědomí. Jeho kamarádka se Sedlářem bezvládného mladíka odvezli domů, kde ho předali rodičům s tím, že se jejich syn opil. Mladík vlivem kombinace medikamentů a alkoholu druhý den ráno zemřel. Otec obžalovaného potvrdil, že rodiče o tom, že syn má v sobě léky, nevěděli. Jeho kumpáni jim to neřekli.

Podle lékařů se mladík udusil zvratky, kterých se oslabené tělo nebylo schopno zbavit. Smrtelná ale podle nich byla i samotná dávka kombinace léků a alkoholu, který muž vypil. Oběma dalším lidem bylo zle, hrátky s léky ale přežili.

 

Právě se děje

Další zprávy