Místní rada ODS ve Zlíně navrhla vyloučit Tomáše Úlehlu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
9. 8. 2013 9:47
Úlehla odmítl, že by se proti stanovám strany provinil. Vyloučení by považoval za křivdu
Tomáš Úlehla.
Tomáš Úlehla. | Foto: ODS

Zlín - Zlínská ODS navrhuje výkonné radě strany, aby byl poslanec Tomáš Úlehla vyloučen z ODS.

Úlehla ve středu v rozporu s usnesením poslaneckého klubu spolu s Janem Floriánem odešel z Poslanecké sněmovny a nehlasoval proti vládě Jiřího Rusnoka.

Oba poslanci porušili proklamovanou pravicovou koaliční většinu 101 hlasů, země tak míří k předčasným volbám.

Na vyloučení se shodly rady Úlehlova místního sdružení ve Zlíně, oblastní rada za Zlínsko i regionální krajská rada, řekl krajský předseda ODS Libor Lukáš. Výkonná rada ODS se sejde mimořádně v pátek odpoledne.

"Návrh tam předložím a rada rozhodne," uvedl Lukáš. Podle něj o návrhu na vyloučení poslance "nebylo pochyb".

S Úlehlou o tom Lukáš nehovořil. "Nebylo o čem mluvit. Jeho obhajoba je pro mě bezvýznamná. Ať si to zodpoví před svým svědomím," doplnil předseda ODS ve Zlínském kraji, který již dříve uvedl, že Úlehla by měl ze strany odejít sám.

Podle stanov ODS může členství zrušit pro závažné porušení povinností na návrh regionální rady výkonná rada. Ze stejného důvodu tak ale může učinit i místní sněm.

Předseda místního sdružení ODS ve Zlíně Miroslav Chalánek uvedl, že přednesení návrhu na vyloučení výkonné radě je rychlejší.

"Shodli jsme se, že podporujeme ukončení členství Tomáše Úlehly v ODS. Místní sněm ale v tuto chvíli svolávat nebudeme. Jsou dovolené, trvalo by to 14 dnů nebo tři týdny a je otázka, zda-li bychom vůbec byli usnášeníschopní," řekl Chalánek.

Na postoji k Úlehlovi se prý všech devět členů místní rady sdružení shodlo. "Vzhledem k důležitosti a významu hlasování tím, že nehlasoval, jasně vyjádřil svůj postoj a vztah k ODS," mínil Chalánek.

Úlehla provinění odmítá

Úlehla odmítl, že by se proti stanovám strany provinil. Ve čtvrtek prohlásil, že v ODS skončit nehodlá. "Pokud by se tak stalo, budu to považovat za velkou křivdu," řekl k případnému vyloučení ze strany. Do jiného politického uskupení přestupovat nechce.

Podle spekulací médií ovlivnil poslance člen pražské ODS a lobbista Tomáš Hrdlička. Úlehla však takové spojení odmítá.

"U mě to rozhodně nesouvisí, že by mě kontaktovali nějací kmotři, jak se dozvídám celou noc na mailech a všech serverech a SMS. Zaznamenávám, bych řekl, k mému potěšení hodně pozitivních reakcí," řekl Úlehla.

Svůj krok, k němuž se prý rozhodl již dříve, údajně nekonzultoval s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem ani nekoordinoval s Floriánem; vedení strany o něm prý vědělo.

Že by porušil jednotu 101 poslanců bývalé koalice, se nedomnívá, protože ta se podle něj vztahovala k podpoře kandidatury Miroslavy Němcové (ODS) na premiérku.

Úlehla i Florián byli už ve středu vyloučeni z poslaneckého klubu ODS. Předseda pražské ODS a bývalý primátor Bohuslav Svoboda uvedl, že navrhne vyloučení Floriána i Hrdličky ze strany. Florián z ODS ve čtvrtek sám odešel.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 3 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy