Hlavní míchači metanolu na Zlínsku dostali doživotní tresty

Domácí Domácí
Aktualizováno 21. 5. 2014 16:11
Metanolová aféra začala 3. září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí.
Tomáš Křepela, Jiří Vacula a Rudolf Fian.
Tomáš Křepela, Jiří Vacula a Rudolf Fian. | Foto: ČTK

Zlín - Hlavní míchači metanolem kontaminované směsi Rudolf Fian a Tomáš Křepela dostali za obecné ohrožení doživotní tresty. Oba zamíří do věznice se zvýšenou ostrahou.

V hlavní, takzvané zlínské větvi kauzy Metanol o tom ve středu rozhodl Krajský soud ve Zlíně, rozsudek není pravomocný. Metanolová aféra začala 3. září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí.

Hlavní distributor jedovaté směsi Jiří Vacula, který pomohl celý případ objasnit, si odsedí 15 let ve věznici s ostrahou, hlavního odběratele směsi Martina Jirouta potrestal soud 16 lety vězení. Dalších šest prodejců si odsedí 8 až 21 let vězení.

Soudce: museli vědět, že směs bude zabíjet

Mezi odsouzenými je i Robert Sedlařík, jednatel firmy Verdana, která je distributorem Likérky Drak. Za přípravu obecného ohrožení a daňové delikty byl odsouzen k osmi letům vězení a propadnutí několika nemovitostí.

Šestice byla původně obžalována z ohrožování zdraví závadnými potravinami se sazbou pět až 12 let, soud jim ale kvalifikaci zpřísnil na obecné ohrožení.

Tresty ve zlínské větvi kauzy Metanol

  • Rudolf Fian – doživotí (hlavní míchač)
  • Tomáš Křepela – doživotí (hlavní míchač)
  • Jiří Vacula - 15 let (hlavní distributor)
  • Martin Jirout - 16 let (hlavní odběratel)
  • Alexander Jordán - 13 let (nezajímal se o původ alkoholu)
  • Martin Cekota - 13,5 roku (nezajímal se o původ alkoholu)
  • Aleš Svoboda - 12 let (nezajímal se o původ alkoholu)
  • Viktor Koláček - 21 let (věděl, že jde o neprověřený alkohol, jeho firma chtěla směs dál upravit a mohla tak otrávit až 31 tisíc lidí)
  • Libor Vanderka - 20,5 roku (nezajímal se o původ alkoholu)
  • Robert Sedlařík - 8 let (na konci loňského roku odsouzen za daňové úniky při obchodování s nelegálním alkoholem na 5 let, soud mu trest zpřísnil a rozšířil o šestiletý zákaz podnikání a propadnutí nemovitostí. Nakoupil neprověřený alkohol od Koláčka, a mohl tak otrávit až 16 tisíc lidí. Podle soudu vytvořil podmínky pro spáchání zvlášť závažného činu)
Zdroj: Domácí

"Jedná se o věc, která měla pro celou Českou republiku fatální následky. Tolik úmrtí v rámci jedné trestné činnosti jsem nezaznamenal a myslím, že v historii justice takové hrozné následky zaznamenány nebyly," uvedl předseda senátu Radomír Koudela. Obžalované podle něj usvědčuje řada přímých i nepřímých důkazů. "Tresty s ohledem na hrůzné následky nelze považovat za obzvláště přísné, či dokonce drakonické," doplnil Koudela.

Dodal, že vysoké tresty mají mimo jiné odradit budoucí pachatele podobné trestné činnosti.

Všichni odsouzení podle soudu museli vědět, že pokoutní přípravou alkoholických nápojů a následně jejich prodejem mohou způsobit mnoha lidem vážné poškození zdraví nebo i smrt.

Deset tisíc litrů směsi

Křepela i Fian vinu ve středu opět popřeli. Oba se stejně jako zbylí obžalovaní vyjma Vaculy, Svobody a Sedlaříka, kteří se nevyjádřili, proti rozsudku odvolali. Státní zástupce Roman Kafka si ponechal lhůtu pro podání odvolání. Pro Fiana s Křepelou žádal doživotí, pro Vaculu 20 a Jirouta 16 let. Ostatním ale navrhl za ohrožování zdraví závadnými potravinami tresty jen od 5,5 do 8,5 roku.

Jedná se o věc, která měla pro celou Českou republiku fatální následky. Tolik úmrtí v rámci jedné trestné činnosti jsem nezaznamenal a myslím, že v historii justice takové hrozné následky zaznamenány nebyly.

Radomír Koudela

Fian podle obžaloby smíchal pět tisíc litrů metylalkoholu se stejným množstvím etanolu, Křepela mu opatřil látky na míchání směsi a pomáhal mu. Jejich klíčový distributor Jiří Vacula pak dostal deset tisíc litrů už jedovatého alkoholu do oběhu. Od začátku skutek doznává a s policií spolupracuje. Tvrdil, že byl zákeřně podveden Fianem a Křepelou, kteří mu dodali otrávený líh. U soudu neštěstí litoval a omluvil se poškozeným.

Vazba byla překvapením

Obžalovaní přijali rozsudky klidně a se sklopenou hlavou. Neutrální výraz si zachovali Fian a Křepela, větší emoce byly v průběhu hlavního líčení vidět na těch, kteří si odnesli nižší tresty. Například prodejce alkoholu Libor Vanderka při své závěrečné řeči pronesl s pláčem jen: "Nevím, co k tomu říct." Soud mu udělil trest 20,5 roku.

Vyvrcholení kauzy provázel velký zájem médií, například veřejnoprávní Česká televize vyslala na místo přenosový vůz a hned čtyři štáby. Kameramani v jednací síni neváhali stát na lavicích, aby "ulovili" záběry obžalovaných.

Atmosféra v jednací síni byla relativně klidná. Vzrušení zavládlo v okamžiku, kdy ke konci líčení nastoupili do síně policisté, kteří měli odvézt tři z obžalovaných do vazby. S tou evidentně nepočítali, překvapeni byli také jejich advokáti.

Doživotí jen za vraždy

Metanolová aféra začala 3. září 2012, kdy v Havířově zemřel první poškozený. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Státní zástupce ji podal celkem na 31 lidí. Sedm dalších z takzvané ostravské větve by mělo být souzeno také ve Zlíně, zbylé případy dostaly okresní soudy po celé ČR.

Foto: Policie ČR

Doživotí je nepřísnější trest, který české právo zná, soudy jej udělují prakticky jen za mimořádně brutální nebo vícenásobné vraždy.

Podle statistiky Vězeňské služby si v loňském roce odpykávalo v ČR doživotní trest 46 odsouzených, z toho tři ženy.

Koudela po skončení líčení novinářům řekl, že trest doživotí udělil poprvé. "A doufám, že naposledy," podotkl. Rozhodnutí tříčlenného senátu však bylo podle něj jednoznačné.

 

Právě se děje

Další zprávy