Medvěd na Valašsku napadl další zvířata, odborníci požádali o povolení k odchytu

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2018 16:02
Odborníci musí vytipovat místa, kam se odchytová klec umístí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Šelmy.cz

Zlín - Medvěd napadl na Valašsku další zvířata. O víkendu to byl kohout v Jarcové, v pondělí pokousané ovce v Jablůnce, ty však přežily, jen je zranil, řekl v pondělí Michal Bojda z olomouckého Hnutí Duha. Pokud se medvěd brzy sám nestáhne do hor, čeká jej zřejmě odchyt. Obec Jarcová na Vsetínsku již požádala krajský úřad o výjimku k odchytu.

Podle klasického postupu je však možné žádost vyřídit nejdříve za 15 dní. Podle hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) jde však o mimořádnou situaci. "Standardní průběh není možné nyní respektovat, zákon nám umožňuje realizovat odchyt už teď v době řízení," řekl v pondělí novinářům hejtman, podle kterého by měl být odchyt nařízen v nejbližších dnech.

Medvědi sice podle Čunka dříve v regionu žili, nyní tomu již tak není. "Myslím si, že to řádění, které předvedl, nemůžeme trpět," uvedl hejtman.

Oborníci se na případný odchyt už chystají. František Šulgan ze Správy CHKO Beskydy řekl, že se musí vytipovat místa, kam se klec umístí. Zatím také není jasné, kam by se odchycený medvěd převezl. Zvíře je možné vypustit do volné přírody, je však třeba mít povolení majitele či správce pozemku. Druhou variantou je umístění do zoologické zahrady.

"Jsme ve fázi příprav, bylo by nejlepší, kdyby vše utichlo, skončilo, kdyby odešel do hor, ale musíme být připravení," uvedl Šulgan. Dodal, že se zvažovala možnost využít k případnému odchytu klecí, které měl kraj na divoká prasata. Podle Šulgana to odborníci zavrhli, protože pro medvěda nejsou vhodné. Čunek dnes uvedl, že podle jeho názoru by byly dostatečné. Bojda jede v úterý pro odchytovou klec na Slovensko.

Medvěd se od září pohyboval na Vsetínsku a Zlínsku. Potrhal ovce, kozy, zničil také včelíny. Medvěda, který je podle odhadů starý asi čtyři roky, přilákala k blízkosti lidských obydlí letošní dobrá úroda ovoce, potřebuje se vykrmit před zimou. "Zdejší prostředí mu nahrává. Má nachystané úly, kolikrát nezabezpečená hospodářská zvířata. Je hodně ovoce, opuštěných sadů, je zde roztroušená zástavba," řekl již dříve Šulgan.

Na česko-slovenském pomezí jsou medvědi dlouhodobě, jde však vždy jen o několik jedinců. Další medvěd žije podle odborníků v okolí Velkých Karlovic na Vsetínsku, je však schovaný v lese. Na Slovensku je podle odhadů nyní asi 1200 medvědů.

Medvědice pokousala opilého muže:

Medvědice pokousala opilého muže, který jí vlezl do výběhu. Incident zachytila kamera | Video: Město Kladno
 

Právě se děje

před 48 minutami

Bývalá hlavní hygienička Rážová vede hygienu v motolské nemocnici

Bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová vede od začátku května oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie v pražské Fakultní nemocnici Motol. Na pozici vystřídala Vilmu Benešovou, která odešla do důchodu. Zpravodajskému webu Seznam Zprávy to potvrdila mluvčí největší české nemocnice Pavlína Danková. Hlavní hygieničkou, která je současně náměstkyní ministra zdravotnictví, byla Rážová od loňského června do poloviny letošního března. Funkci, ze které byla odvolána, po ní převzala Pavla Svrčinová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy