Lihový boss Březina dostal 2 roky vězení za ukrývaní zbraní

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 4. 2015 16:54
Březina u soudu přiznal, že zbraně ukrýval. Údajně mu je v 90. letech dal do zástavy za půjčku "nějaký Jugoslávec".
Radek Březina u soudu
Radek Březina u soudu | Foto: ČTK

Zlín - Údajný šéf lihové mafie Radek Březina dostal dva roky vězení za to, že ve Zlíně ukrýval zbraně.

Případ projednával zlínský okresní soud.Březinovi hrozilo za nedovolené ozbrojování až pět let vězení.

Radek Březina u soudu přiznal, že zbraně ukrýval. Údajně mu je v 90. letech dal do zástavy za půjčku "nějaký Jugoslávec".

Ve skladu byl semtex i samopal

Policie loni v únoru v budově průmyslového areálu, která patří Březinovu otci, našla plně funkční samopal, brokovnici a pistoli ráže devět milimetrů.

K tomu skříňový trezor ukrýval 1129 nábojů, tlumič hluku výstřelu, ale také asi 700 gramů trhaviny semtex s rozbuškami. Březina na držení žádné ze zbraní povolení.

Podle obžaloby je přechovával nejméně od roku 1996 do února 2014. Zbraně několikrát přesouval, byly v sídle společnosti Morávia-Chem na Zlínsku, u jeho prarodičů a poté v budově továrního areálu ve Zlíně.

Březina tvrdil, že Jugoslávci v roce 1993 či 1994 půjčil 50 tisíc korun na úrok deset či 15 procent. Do zástavy si od něj prý tehdy vzal automobil v hodnotě 70 až 80 tisíc korun. Auto ale Jugoslávec prý potřeboval, proto mu místo něj dal do zástavy zbraně v dřevěné bedně a další věci.

"Předpokládal jsem, že pro něj mají ty zbraně vyšší hodnotu. Nečekal jsem, že by mi měly zůstat," uvedl Březina.

"Nenašel jsem způsob, jak se jich zbavit"

Zbraně pro něj prý byly přítěží. "Od roku 1997 jsem je nedržel v ruce. Nikdy jsem je nepoužil, nestřílel jsem s nimi a ani na můj příkaz nebyly použité. Nenašel jsem způsob, jak se jich zbavit, aniž by byly někým použity nebo jsem se sám dostal do problémů a byl vyšetřován," řekl obžalovaný.

Dodal, že si myslel, že skříňový trezor se zbraněmi někdo v roce 2008 ukradl při rekonstrukci budovy v bývalém svitovském areálu. Projektant je podle něj přesunul, aniž o tom někomu řekl. "Myslel jsem si, že zbraně už nemám," tvrdil Březina, který trezor nejprve využíval i jako archiv pro dokumenty.

Policie nezjistila, že se zbraněmi byl spáchán trestný čin. Březinovi hrozí až pět let nepodmíněně.

Podstatně vyšší trest může dostat u olomouckého krajského soudu, který se zabývá obžalobou týkající se skrytých zásob lihu, kterou spojil a od prosince projednává společně s obchody s nelegálním lihem, při nichž osm obžalovaných údajně připravilo stát na daních o 6,7 miliardy korun. Březina je navíc podle svých slov vyšetřován za ovlivňování svědků a praní špinavých peněz.

Zlín 20. dubna (ČTK) - Zlínský okresní soud dnes uložil Radku Březinovi dva roky vězení za to, že v jedné z budov bývalého areálu Svitu ve Zlíně ukrýval zbraně. Muž je údajně šéfem lihové mafie, která stát zřejmě připravila o 6,7 miliardy korun. V tomto případu mu hrozí podstatně vyšší trest.

Březinovi hrozilo za nedovolené ozbrojování až pět let vězení. U soudu tvrdil, že mu zbraně v 90. letech dal do zástavy za půjčku nějaký Jugoslávec.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy