Letošní zima stála silničáře na Zlínsku 91,3 milionu

ČTK ČTK
16. 4. 2012 19:38
Ředitelství silnic Zlínského kraje utratilo o 8,4 milionu méně než v předchozí zimní sezoně
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Zlín - Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) zaplatilo za údržbu komunikací druhé a třetí třídy za uplynulou zimu, tedy od loňského října do konce letošního března, 91,3 milionu korun.

Utratilo tak o 8,4 milionu méně než v předchozí zimní sezoně, informoval mluvčí společnosti Vojtěch Cekota.

Na posyp krajských silnic se spotřebovalo 4524 tun soli a 21.581 tun inertních materiálů. Pluhováním bylo ošetřeno 170.761 kilometrů silnic.

"Uplynulá zimní sezona byla při údržbě krajských silnic o něco levnější než tři předcházející zimy. Také stav vozovek po zimě není tak špatný jako v některých jiných letech," uvedl ředitel ŘSZK Bronislav Malý.

Loňská zima přišla silničáře na 99,7 milionu korun, o rok dříve to bylo 111,8 milionu a zima 2008/2009 dokonce 122,2 milionu Kč. Naproti tomu náklady na zimní údržbu v letech 2006/2007 a 2007/2008 vytáhly z kasy ŘSZK pouze 59 a 76,3 milionu korun.

Ušetřené peníze půjdou na opravy silnic

Ušetřené prostředky silničáři vždy investují do oprav komunikací.

"Z prostředků vložených zejména do plošné obnovy vozovek v podobě nových koberců má veřejnost nepochybně větší a dlouhodobější prospěch než z peněz zaplacených za sůl a odhrnování sněhu," řekl Malý.

Údržba vozovek za březen, poslední měsíc zimy, stála ŘSZK téměř 6,5 milionu korun. Na posyp se spotřebovalo 161 tun soli a 815 tun inertních materiálů.

"Březen 2012 vyžadoval o něco méně výkonů při zimní údržbě silnic než v několika minulých letech a byl nejméně finančně náročným za posledních sedm zimních sezon," uzavřel Cekota.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy