Křižovatka smrti na Kroměřížsku bude nově označena

ČTK ČTK
23. 8. 2011 14:41
Vysokou nehodovost v tomto místě má na svědomí změna přednosti na křižovatce
Foto: Tomáš Kunc

Kroměříž - Nebezpečná křižovatka u Bezměrova na Kroměřížsku, která je častým místem vážných dopravních nehod, bude zřejmě ještě v podzimních měsících nově označena.

Řidiče zde například při výjezdu z vedlejší silnice čeká instalace značek 'STOP, Dej přednost v jízdě' či barevně odlišený drsný povrch vozovky. V budoucnu nelze vyloučit ani přebudování křižovatky, kde v červenci zahynuli tři lidé, na kruhový objezd.

Nedaleko Bezměrova se kříží někdejší hlavní silnice, cesta z Kroměříže na Brno, s dálničním přivaděčem na D1 od Kojetína.

Po otevření dálnice na podzim roku 2008 se zde měnila přednost, stávající hlavní komunikace se stala vedlejší a dálniční přivaděč je nyní hlavní silnicí.

Za dva a půl roku se však křižovatka stala noční můrou záchranářů, kteří tam vyjížděli téměř ke čtyřem desítkám často závažných dopravních nehod.

Podle europoslankyně Olgy Sehnalové (ČSSD), která je členkou výboru pro dopravu a cestovní ruch Evropského parlamentu a změny na křižovatce iniciovala, utrpělo v místě při nehodách 55 osob zranění a vznikla zde škoda za asi 60 milionů korun.

Vyvrcholením černé série byla nehoda z letošního 8. července, kdy v troskách Škody Felicia po střetu s dodávkou zahynuli tři lidé.

Podle Pavla Skládaného z Centra dopravního výzkumu, který je autorem studie nehodovosti na bezměrovské křižovatce, zde řidiči bourají ze dvou hlavních důvodů. Jedna skupina zneužívá odbočovací pruhy doleva a jimi objíždí doprava odbočující automobily.

Dalším důvodem častých kolizí je takzvaná 'psychologická přednost', kdy si řidiči nezvykli na změnu značení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy