Jízda králů má šanci dostat se na seznam UNESCO

ČTK ČTK
21. 11. 2011 10:26
Vlčnovjané s napětím vzhlíží k ostrovu Bali, kde se koncem listopadu rozhodne
Foto: Filip Fojtík

Vlčnov (Uherskohradišťsko) - V Indonésii začíná v úterý zasedání Mezivládního výboru pro záchranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Ten rozhodne, zda se na seznam světového dědictví dostane i slovácká tradice Jízda králů.

O zapsání na prestižní seznam nyní kandiduje 84 kulturních tradic.

Podle zástupkyně ředitele Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Vlasty Ondrušové, která se jednání výboru od 22. do 29. listopadu na indonéském Bali má zúčastnit jako delegátka, má Jízda králů šanci uspět.

"Naději skutečně má. Mimo jiné proto, že její nominace byla posvěcena odbornou komisí a navíc formální odborné zpracování nominace bylo označeno spolu s dalšími sedmi nominacemi z různých zemí světa jako vynikající," uvedla nedávno v tisku Ondrušová.

Dalších 200 žádostí

Česká kandidatura je však podle zdrojů blízkých UNESCO mezi těmi, kterým se nepřisuzuje naléhavost. Kandidatury kulturních tradic, k jejichž zachování jsou třeba naléhavá opatření, předložilo jiných 15 států, například Mongolsko.

Návrhu na nominaci Jízdy králů do seznamu UNESCO předcházelo její zapsání do Seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky v květnu 2009.

Jízda králů

  • Původní smysl Jízdy králů není zcela jasný. Pravděpodobně je svázán s křesťanskými rituály, ve svých nejhlubších kořenech navazujících na pohanské zvyky.  Mladí chlapci spolu tehdy soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem.
  • Druhý původ tradice vidí etnografové v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se prý do ženského kroje a do úst si vložil růži.
  • Průvod se skládá z jezdců, tzv. legrútú, což byli chlapci odvedeni na vojnu. Průvodu se mohou účastnit jen jednou v životě.
  • Jádro průvodu tvoří král na bílém koni (také on může být králem jen jednou) a jeho pobočníci.
  • Je oblečen v původním ženském kroji a v ústech svírá růži, která symbolizuje mlčenlivost.
  • Král je obklopen dvěma pobočníky, kteří ho chrání tasenými šavlemi.
  • Vyvolávači hlasitě oslavují krále a u jednotlivých  domů vykřikují rýmované vyvolávky oslavné i kritické

Vlčnovjané cítí, že by na něm mohla být završena asi pětiletá snaha folkloristů o zápis mezi nehmotné perly světa.

"Já jsem napjatý jako guma v trenkách. Přiznám se, že je to jeden z mých životních snů, který se mi teď možná splní," řekl starosta Vlčnova Jan Pijáček.

Delegáti na Bali nebudou posuzovat jen Jízdu králů, ale všechny žádosti, které přišly z celého světa. "Ještě před dvěma lety tam bylo nehmotných statků kolem 80. Teď, alespoň z mně dostupných informací, bylo připraveno nějakých 200 žádostí," dodal Pijáček.

Pokud bude Jízda králů zapsána na seznam UNESCO, půjde o nejvyšší možnou certifikaci tohoto obyčeje. "Posuzuje to obrovské množství odborníků, kteří řeknou, ano, tohle je něco opravdu výjimečného, a to v rámci celého světa. Má to i další souvislosti, metodické vedení tohoto fenoménu, o které se již nyní stará Národní ústav lidové kultury ve Strážnici a také výraznější podporu ministerstva kultury," popsal starosta.

Pijáček: Na úřadě si dáme štamprličku

Pokud do Vlčnova přijde zpráva, že Jízda králů v Indonésii uspěla, čekají obec oslavy. " Na úřadě si dáme štamprličku a otevřeme šampaňské, příští rok by Jízda králů byla slavnostnější. Bude to ale velká událost pro celou Českou republiku. Dosud máme na tomto seznamu zapsaný slovácký tanec verbuňk, masopust na Hlinecku a sokolnictví. Jízda králů by byla čtvrtou. Myslím, že se bude oslavovat i na ministerstvu kultury," poznamenal s úsměvem Pijáček.

Na verdikt výboru UNESCO budou čekat také obyvatelé obce. "Doufám, že se to podaří, bylo by to pěkné. Sama jsem měla syna králem v roce 1964, bylo mu 11 let," vzpomínala Marie Kašpaříková.

"Je to výborný nápad, fandíme tomu," dodala Ludmila Vozárová. O zápis se ale zajímají i lidé, kteří se v obci narodili, ale již zde nežijí. "Bylo by to bezvadné. Je to výjimečná tradice, kroje jsou fantastické a atmosféra nepopsatelná," řekl František Malý, který již léta bydlí v Rožnově pod Radhoštěm.

Jízda králů se přenáší z generace na generaci

Známá lidová tradice Jízda králů se pravidelně koná v Hluku, Kunovicích, Vlčnově a Skoronicích na Slovácku. Zapsání do seznamu by bylo především odměnou pro místní komunity lidí, kteří o Jízdu králů pečují a předávají ji dalším generacím.

V případě úspěchu by se na prestižním seznamu objevila už druhá tradice ze Slovácka, první byl lidový tanec mladíků odvedených na vojnu zvaný verbuňk, který na seznamu UNESCO figuruje od roku 2005.

Podívejte se na Jízdu králů v Hluku:  

Česká republika byla v červnu zvolena na čtyři roky členem mezivládního výboru UNESCO pro nehmotné kulturní dědictví. Mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar tehdy řekl, že Česko tak bude moci lépe usilovat o zápis dalších pro zemi typických kulturních jevů na seznam nehmotného dědictví, který Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu sestavuje.

Na takzvaném Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva již figurují desítky jevů z celého světa.

 

Právě se děje

Další zprávy