Jeden z největších českých festivalů je v ohrožení

ČTK ČTK
26. 11. 2010 14:28
Vizovičtí radní se nedohodli s organizátory na poplatcích za festival

Vizovice (Zlínsko) - Jeden z největších rock-metalových festivalů pod širým nebem v ČR - Masters of Rock, který se koná ve Vizovicích na Zlínsku, má nejistou budoucnost.

Vizovičtí radní se totiž nedohodli s organizátory festivalu ohledně výše poplatků za konání akce ve městě.

Radní požadují, aby pořádající agentura Pragokoncert městu platila jedno procento z tržeb z prodaných lístků.

Ředitel agentury Jiří Daron naopak přednesl návrh, že místo dosavadních 50 tisíc korun městu agentura zaplatí 100 tisíc korun. V pátek to řekl starosta Vizovic Roman Persun. O návrzích rozhodne zastupitelstvo města 13. prosince.

"Půjde o politické rozhodnutí, které nelze předjímat předem. Chceme, aby Vizovjané z konání festivalu také něco měli. Hned poté, co by bylo jasné, kolik peněz získáme, tuto částku zveřejníme. Vzneseme také návrhy, na co tyto peníze půjdou. Rozhodně nejsme hamižní. Prostě jen chceme pro lidi satisfakci," komentoval Persun návrh rady.

Hudební fanoušci ve městě utratí miliony korun

Podle starosty při návštěvnosti festivalu zhruba 25 tisíc lidí a průměrné ceně lístku 1000 korun by město získalo přibližně 250 tisíc. Daron se brání tím, že hudební fanoušci, kteří do Vizovic přijedou, utratí ve městě až 40 milionů.

Tyto peníze plynou do restauračních zařízení, prodejen potravin, vizovické rybárny, městských technických služeb či vizovického zámku. Daron již dříve pohrozil odchodem festivalu z města.

Za organizátory festivalu se postavil i bývalý místostarosta Jaroslav Burkart. Podle něj by městská kasa po odchodu festivalu přišla o statisíce korun za poplatky za ubytování nebo za pronájem pozemků.

Případný odchod festivalu z města by byl ránou především pro místní podnikatele.

"Je to stěžejní akce. Za čtyři dny mám v hospodě tržby jako za dva měsíce. Pokud Masters skončí, bude to katastrofa," uvedl například majitel Rybárny Vizovice Martin Kovář.

Obří čtyřdenní festival každý rok v červenci do Vizovic přiláká více než 25.000 návštěvníků. Letos se uskutečnil již osmý ročník.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy