Hejtmanův náměstek končí, bude řídit rožnovský skanzen

ČTK ČTK
4. 9. 2012 10:14
Hejtmanův náměstek Jindřich Ondruš rezignoval na funcki ve vedení Zlínského kraje

Zlín - Hejtmanův náměstek Jindřich Ondruš (KDU-ČSL) rezignoval na funkci ve vedení Zlínského kraje.

Důvodem je jeho jmenování do čela Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku.

Sdělil to mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross, informaci potvrdila také mluvčí krajského úřadu Gabriela Sýkorová Dvorníková a představitelé lidovců.

Ondrušovy kompetence v oblasti kultury, cestovního ruchu a spolupráce s církvemi přešly pod hejtmana, řekla Dvorníková.

Lidovci podle svého krajského šéfa a krajského radního Petra Hradeckého ještě rozhodnou, zda budou Ondrušův post v radě do voleb obsazovat nebo ne.

"Rozeslal jsem informaci členům našeho zastupitelského klubu, aby se v této věci vyjádřili. Já osobně bych se přikláněl k tomu, abychom to místo do voleb neobsazovali," řekl Hradecký.

Ondruš v krajské radě působil od roku 2004. Ve svém prohlášení uvedl, že se chce plně věnovat své nové funkci ve vedení muzea.

"Do voleb sice zbývá pouze šest týdnů, nicméně povinnosti náměstka hejtmana volbami nekončí a trvají až do zvolení nové rady, což může být také otázka mnoha týdnů. Dvě takto časově náročné funkce lze z praktických důvodů pouze velmi obtížně vykonávat společně," uvedl Ondruš.

Ředitel odchází do důchodů

Ondruš vystřídal ředitele Vítězslava Koukala, který odchází do důchodu. Podle rožnovské starostky Markéty Blinkové se výběrové řízení konalo na začátku června, Ondruše ke jmenování ministryní kultury výběrová komise jednomyslně doporučila.

Rožnovský skanzen patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v kraji, loni jej navštívilo skoro 278.000 lidí, což je o více než 30.000 návštěvníků více než v předchozím roce.

Lidé si přicházejí prohlédnout typické valašské stavby, lákají je však zejména programy, které muzeum pravidelně připravuje.

Skanzen se skládá ze tří areálů - Dřevěného městečka, Valašské dědiny a Mlýnské doliny. V areálu, který v roce 1925 založili bratři Bohumír a Alois Jaroňkovi, byly původně jen tři měšťanské domy. Nyní je v něm stovka typických valašských staveb.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Bývalá hlavní hygienička Rážová vede hygienu v motolské nemocnici

Bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová vede od začátku května oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie v pražské Fakultní nemocnici Motol. Na pozici vystřídala Vilmu Benešovou, která odešla do důchodu. Zpravodajskému webu Seznam Zprávy to potvrdila mluvčí největší české nemocnice Pavlína Danková. Hlavní hygieničkou, která je současně náměstkyní ministra zdravotnictví, byla Rážová od loňského června do poloviny letošního března. Funkci, ze které byla odvolána, po ní převzala Pavla Svrčinová.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

Další zprávy