Hasiči ve Zlíně demolují střechu a patro bortícího se domu, práce budou probíhat celou noc

ČTK ČTK
8. 3. 2016 23:16
Neobydlená vila z roku 1911, která patřila bývalému prokuristovi firmy Baťa a za první světové války starostovi Zlína Františkovi Štěpánkovi, se začala v pondělí bortit. Statik rozhodl o odstranění střechy a druhého nadzemního podlaží, hasiči na místo povolali těžkou techniku včetně pásového rypadla. Demolice proběhne pomocí ocelových lan navázaných na zdivo a střešní konstrukci. Policie v úterý odpoledne lokalitu ohraničila a uzavřela jeden jízdní pruh, později byla ulice uzavřena úplně.
Foto: ČTK

Zlín - Statik rozhodl o odstranění střechy a druhého nadzemního podlaží neobydleného rekonstruovaného domu v Sokolské ulici ve Zlíně, který se druhým dnem bortí. Jedná se o vilu z roku 1911, která patřila bývalému prokuristovi firmy Baťa a za první světové války starostovi Zlína Františkovi Štěpánkovi. Policie evakuovala obyvatele sousedního bytového domu.

Událost vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. Část Sokolské ulice je uzavřena, opatření se dotklo dopravy ve městě včetně MHD.

Hasiči na místo povolali těžkou techniku z útvaru v Hlučíně v Moravskoslezském kraji, která v noci na úterý již demolovala část dvoupodlažního domu.

"Na místě je již pásové rypadlo a na cestě velká osmikolová Tatra. Další Tatra jede z Vrbětic, povolán byl i vyprošťovací automobil z Otrokovic," řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Hasiči se rozhodli, že vilu zdemolují pomocí ocelových lan navázaných na zdivo a střešní konstrukci.

"Rypadlem se zajistí dům z jedné strany a Tatry strhnou konstrukce a zdivo. Téměř hotová je příprava v podobě odstrojení střešní krytiny," doplnil Netopil. Podle něj tyto práce potrvají nejméně celou noc. Protáhnout je navíc mohou případné komplikace. Druhou zvažovanou variantou bylo postupné rozebírání domu, které by ale podle Netopila trvalo několik dnů. Kvůli stržení zdiva a konstrukce byl zvětšen nebezpečný prostor v okolí, aby padající kusy domu nikomu neublížily.

Podle policejní mluvčí Moniky Kozumplíkové je v sousedním domě jedenáct bytových jednotek a kadeřnictví. Opravila tak svoji původní informaci o šesti bytech. Někteří evakuovaní lidé si zajistili ubytování u rodiny či známých, jiným je zajistilo město Zlín.

Podle Netopila se v úterý na hasiče obrátil statik, který dohlíží na rekonstrukci bortícího se domu. Policie lokalitu po 12:30 ohraničila, uzavřela jeden jízdní pruh a dopravu v ulici Sokolská pouštěla kyvadlově. Později však ulice byla uzavřena úplně.

Dopravní společnost Zlín - Otrokovice (DSZO) asi od 13:30 organizuje náhradní dopravu. "Naši dispečeři zajistili dopravu operativním přesměrováním linek a zřízením dočasných zastávek u vozovny DSZO na konci Benešova nábřeží a na začátku ulice Podvesná XVII a přijali další nezbytná organizační opatření, aby byl dopad mimořádné situace na cestující co nejmenší,? uvedl vedoucí dopravního úseku Pavel Nosálek. Bližší informace podají cestujícím dispečeři DSZO na telefonu 577 052 103.

Případem se zabývá i odbor stavebních a dopravních řízení magistrátu. Investor měl podle mluvčího radnice Zdeňka Dvořáka povolení na rekonstrukci interiéru a přístavbu domu.

Událost oznámila v pondělí krátce před 17:00 majitelka neobydleného dvoupodlažního domu. Na místo vyrazili hasiči, kteří viděli, jak se odtrhává roh objektu, a slyšeli praskání nosných částí domu. Objekt byl odpojen od plynu a elektřiny, z bezpečnostních důvodů bylo stejně jako dnes odpojeno i trolejové vedení. Policie již v pondělí večer také ulici uzavřela.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy