Gajdůšková neuspěla v primárkách, nového lídra ČSSD na Zlínsku vybere krajský výbor

ČTK ČTK
29. 3. 2016 18:02
Bývalá místopředsedkyně sociální demokracie Alena Gajdůšková neuspěla ve stranických primárkách, když její kandidaturu na zlínskou hejtmanku podpořilo jen 46,1 procenta hlasujících. Pro schválení na pozici krajského lídra bylo třeba nejméně 50 procent hlasů. "Jsem ráda, že jsme jedinou politickou stranou, která dává každému členovi možnost demokraticky rozhodnout o své reprezentaci. Výsledek ukazuje, že to není formální rozhodování," uvedla Gajdůšková. Stala se zatím první sociální demokratkou, která sítem primárek neprošla. Novou nominaci na lídra kandidátky nyní předloží krajský výkonný výbor ČSSD ve Zlínském kraji. Definitivně ji pak schválí předsednictvo sociální demokracie.
Alena Gajdůšková.
Alena Gajdůšková. | Foto: Ludvík Hradilek
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy