Do zlínské zoo dorazil Josef, samec tygra ussurijského

ČTK ČTK
26. 7. 2012 8:48
Šestnáctiměsíční samec dorazil z německé zoo Eberswalde a zůstane na Moravě natrvalo
Geneticky velmi cenný samec by měl se zlínskou tygřicí Tanjou vytvořit významný chovatelský pár.
Geneticky velmi cenný samec by měl se zlínskou tygřicí Tanjou vytvořit významný chovatelský pár. | Foto: Zoo Zlín

Zlín - Zlínská zoologická zahrada má nového tygra ussurijského.

Šestnáctiměsíční samec jménem Josef dorazil do Zlína z německé zoo Eberswalde a zůstane na Moravě natrvalo.

Geneticky velmi cenný samec by v dospělosti měl se zlínskou tygřicí Tanjou vytvořit významný chovatelský pár.

Vedle Tanji je v zoo ještě i poslední z tří mláďat narozených v roce 2009. Samička Tera ale během srpna odcestuje do britské Zoo Marwell.

"Je to velká událost a naděje na to, že budeme moci opět rozmnožovat tygry," okomentoval Josefův příjezd ředitel zlínské zoo Roman Horský.

"Čekali jsme dva roky, radost jsme z toho neměli. Obávali jsme se ale, že to může trvat i déle, protože se ukazuje, že populace v Evropě není tak dobrá, jak se myslelo. Radši jsme si počkali na mladého tygra, byť by možná byla možnost získat dříve geneticky ne až tak dobrého, ale už dospělého a vyzkoušeného samce. Jdeme trošku do rizika, ale věřím, že se nám to vyplatí," dodal Horský.

Velký lemuří babyboom v Ústí nad Labem i ve Zlíně - podívejte se:

Transport proběhl bez problémů, tygr při něm nebyl uspaný. Návštěvníci zoo však Josefa, který se narodil loni v únoru, zatím spíše uslyší než uvidí.

Několik dnů totiž zůstane ve vnitřní ubikaci v zázemí expozice, aby si zvykl na nové prostředí. Do venkovní části expozice jej chovatelé pustí nejdříve příští týden.

Tři mláďata po 26 letech

Josef je třetím partnerem samice Tanji, kterou zlínská zoo získala v roce 2005 z ruského Čeljabinsku. Zatímco tříletý svazek s tygrem Timurem mláďata nepřinesl, výsledkem jedenáctiměsíčního soužití se samcem Xeronem byla tři mláďata - samci Marty, Alex a samice Tery.

Úspěch byl o to cennější, že se jednalo o první tygří mláďata v Zoo Zlín po 26 letech. Alex je od října 2010 v Kodani a Marty od loňského prosince v Olomouci.

Xeron byl ovšem do Zlína jen zapůjčen a po splnění mise odcestoval do Prahy. Josef na rozdíl od Xerona zůstane ve Zlíně.

Nové hvězdy českých zoo: Tato mláďata se letos narodila

S Tanjou však na první společnou procházku do rozlehlého venkovního výběhu zamíří zřejmě až během první poloviny příštího roku. Případná mláďata by byla geneticky velmi cenná a byla by velkým přínosem pro evropský záchranný program.

Tygr ussurijský je jednou z nejvzácnějších kočkovitých šelem. Je samotář, k životu potřebuje velký prostor. Je vůbec největší kočkovitou šelmou na světě, dospělý samec může vážit až 300 kilogramů.

Ve volné přírodě 350 kusů

Především kvůli pytláctví je ve volné přírodě na pokraji vyhubení. Obývá již jen zlomek svého původního areálu na Dálném východě, v Severní Koreji a na severu Číny.

Počet těchto zvířat ve volné přírodě je odhadován na 350 kusů, ve světových zoo jich žije asi tisícovka.

Zlínská zoo tygry ussurijské chová od roku 1968. Prvním zdejším tygrem ussurijským byl tehdy devítiletý samec ze Zoo Rostock. V období mezi lety 1980 až 1983 se ve Zlíně podařilo odchovat celkem osm mláďat.

Samice Cita, narozená v posledním vrhu roku 1983, zde byla k vidění až do roku 2001, kdy byla postavena nová tygří expozice.

Další odchov se však podařil až v roce 2009.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy