Do Senátu za Okamuru má nejbíž lidovec Patrik Kunčar

ČTK ČTK
12. 1. 2014 9:10
Druhé kolo voleb se uskuteční příští týden.
Patrik Kunčar
Patrik Kunčar | Foto: kdu.cz

Zlín - Do Senátu za Tomia Okamuru má ze dvou do druhého kola postupujících kandidátů lépe nakročeno lidovecký starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar. Na svého soupeře, stavebního technika a bývalého hejtmana Libora Lukáše (ODS), má z prvního kola náskok 1571 hlasů a navíc zřejmě získá podporu bývalé senátorky Jany Juřenčákové (hnutí Nezávislí) a také neúspěšné kandidátky ČSSD Mileny Kovaříkové.

Kunčar získal v prvním kole voleb, které se konalo v pátek a v sobotu, 23,36 procenta, tedy 5363 hlasů. Druhý Lukáš obdržel 16,52 procenta, tedy 3792 hlasů. Třetí Kovaříkovou překonal o 97 hlasů. Oba kandidáti si ale uvědomují, že ve druhém kole budou stát na stejné startovní čáře. Potřebují, aby je jejich voliči přišli podpořit znovu, a také chtějí zlákat voliče kandidátů, kteří neuspěli. Volební účast v prvním kole činila 23,33 procenta.

V obvodu 80, který zahrnuje Zlínsko a část Uherskohradišťska, to byla dosud nejnižší volební účast v prvním kole v jeho historii. Ve druhém kole zájem voličů navíc ještě nejméně o třetinu klesá. Přesto účast až na rok 2006, kdy byla 15,26 procenta, vždy přesáhla 20 procent. S podobným zájmem ale nyní zřejmě počítat nelze. Kandidáty jiných stran podpořilo asi 13 800 lidí, všichni ale pravděpodobně ke druhému kolu voleb nepřijdou.

Kunčar i Lukáš plánují pokračování kampaně. "Veškerý volný čas budu věnovat setkání s voliči," řekl Kunčar. "Bude to velmi hektický týden naplněný řadou setkání s lidmi," shodoval se s ním Lukáš.

Oba budou také usilovat o podporu neúspěšných kandidátů. Juřenčáková (5. místo, 12,84 procenta) řekla, že asi podpoří Kunčara. "Podporoval mě ve volbách v roce 2012, i když za KDU-ČSL kandidoval pan (Ludvík) Hovorka," vysvětlila.

Kovaříková (3. místo, 16,09 procenta) uvedla, že o podpoře zatím definitivně jasno nemá. "Ale máme určité koaliční partnery," připomněla Kovaříková dohodu o vládě mezi ČSSD, KDU-ČSL a hnutím ANO. Jasno o případné podpoře má napajedelský lékař Pavel Talaš (Úsvit), který skončil ve volbách ziskem 12,92 procenta čtvrtý. "Nemám zájem nikomu vyjadřovat podporu," řekl Talaš ČTK.

Naopak "určitě někoho podpoří" komunista Radomír Rafaja. "Nejsem rozhodnutý, s touto dvojicí jsem ve druhém kole nepočítal. Musíme se o tom ve straně poradit," plánoval Rafaja, který obsadil šestou příčku se 7,34 procenta hlasů. Jasno zatím nemá ani hudebnice Zuzana Lapčíková (Starostové a nezávislí a Zlínské hnutí nezávislých), která se 7,02 procenta hlasů skončila sedmá.

Druhé kolo voleb se uskuteční příští týden. Kunčar nebo Lukáš nahradí Okamuru, jemuž mandát zanikl poté, co se loni stal poslancem za Úsvit. Nový senátor nebude zvolen na obvyklých šest let, ale pouze dokončí Okamurův mandát, který vyprší na podzim roku 2018.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy