Metanolová aféra má další oběť, seniora z Kroměřížska

ČTK ČTK
6. 6. 2014 10:45
Policejní mluvčí připomněl, že dva tisíce litrů vadného alkoholu stále koluje a lidé by si měli být jistí původem konzumovaného alkoholu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Zlín - Policie vyšetřuje úmrtí čtyřiašedesátiletého muže z Kroměřížska. Podle předběžných výsledků pitvy se otrávil metanolem, řekl krajský policejní mluvčí Petr Jaroš.

Přesnou příčinu úmrtí seniora bude policie znát až za několik dnů poté, co obdrží závěrečnou pitevní zprávu. Pokud se předběžné výsledky potvrdí, bude to oficiálně devětačtyřicáté úmrtí na otravu metanolem od vypuknutí stejnojmenné aféry.

Policie podle Jaroše přesně neví, co u muže, který zemřel na konci května, otravu způsobilo. "Žena ho nalezla doma, zdroj otravy zatím nemáme. Odebrali jsme nějaké vzorky, ty však byly negativní," popsal Jaroš.

Dva tisíce litrů vadného alkoholu stále koluje

Dodal, že policie nehodlá mezi lidmi šířit paniku, chce ale konzumenty alkoholu varovat. "Je však nasnadě připomenout, že je mezi lidmi stále asi dva tisíce litrů smrtícího alkoholu z nedávné metanolové aféry. Důrazně proto varujeme před pitím alkoholu pochybného původu," uvedl Jaroš.

Právě léto spojené s dovolenou, večírky či grilováním může být podle něj rizikové. "I na těchto akcích bychom měli s jistotou vědět, co pijeme a odkud alkohol pochází," dodal Jaroš.

Metanolová aféra začala 3. září 2012, kdy v Havířově zemřel první člověk. Před dvěma týdny zlínský krajský soud uložil údajným míchačům směsi kontaminované metanolem Tomáši Křepelovi ze Zlína a Slovákovi Rudolfu Fianovi za obecné ohrožení doživotní vězení.

Mnohaleté tresty dostalo za obecné ohrožení, nebo přípravu a účast na ohrožení i dalších osm obžalovaných mužů, kteří otrávený alkohol distribuovali.

Kauzou se bude zabývat Vrchní soud v Olomouci

Všichni odsouzení podle soudu museli vědět, že pokoutní přípravou alkoholických nápojů a následně jejich prodejem mohou způsobit mnoha lidem vážné poškození zdraví nebo i smrt.

Hlavnímu distributorovi otráveného alkoholu Jiřímu Vaculovi ze Zlínska, který pomohl případ objasnit, soud za obecné ohrožení uložil patnáct let vězení. Zbylých sedm prodejců kontaminovaného alkoholu souzených ve Zlíně dostalo tresty od osmi do jednadvaceti let.

Rozsudek není pravomocný, sedm z deseti obžalovaných se proti němu na místě odvolalo. Vacula, další dva distributoři i státní zástupce si ponechali lhůtu pro podání odvolání. Už nyní je ale jisté, že kauzou, která si kromě zmíněných pěti desítek životů vyžádala u desítek dalších konzumentů vážné poškození zdraví, se bude zabývat olomoucký vrchní soud.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Policisté našli tělo jednoho z pohřešovaných mladíků, utopil se v Sázavě

Potápěči našli v neděli dopoledne v řece Sázavě na Kutnohorsku tělo jednoho z mladíků, po nichž od čtvrtka pátrali. Byla nařízena soudní pitva. Druhého chlapce policie stále hledá, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Dnes v dopoledních hodinách potápěči z poříčního oddělení Labe nalezli tělo utonulého šestnáctiletého mladíka v řece za jezem u Soběšína. O jeho nálezu jsme již vyrozuměli rodiče. Po druhém chlapci potápěči stále pátrají," uvedla mluvčí.

Chlapci ve věku 15 a 16 let se ztratili poblíž Masarykova tábora YMCA nedaleko Soběšína. Jejich zmizení bylo ohlášeno v noci na čtvrtek, dosavadní pátrací akce byly neúspěšné. Do hledání se kromě potápěčů zapojili i psovod a vrtulník s termovizí. Prohledávali řeku od místa, kde byli chlapci viděni naposledy, až k Českému Šternberku. Po pohřešovaných mladících bylo zároveň vyhlášeno celostátní pátrání.

Kromě toho v sobotu policisté prohledávali řeku Sázavu také u kempu Cíl v Sázavě na Benešovsku. Hledali šestapadesátiletého muže, který se šel v pátek vykoupat a od té doby byl pohřešovaný. Tělo našel potápěč zhruba po dvou hodinách pod hladinou řeky poblíž kempu.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Stovky lidí vyrazily za koupáním k Brněnské přehradě, na místě hrozí dopravní kolaps

U Brněnské přehrady kvůli velkému množství aut hrozí kolaps dopravy, lidé by měli využít k přepravě městské hromadné dopravy. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Podle něj strážníci museli řešit desítky dopravních přestupků.

Situace byla komplikovaná už v sobotu. "Kvůli silnému provozu doprava na některých místech úplně zkolabovala. Například v Hrázní ulici stála auta ve velmi dlouhé koloně a situaci komplikovala nevhodně odstavená vozidla po obou stranách silnice," uvedl Ghanem.

"Rádi bychom požádali návštěvníky celé rekreační oblasti, aby nejezdili autem a místo toho využili městskou hromadnou dopravu, která je doveze až k Přístavní ulici. V opačném případě je možné, že odpolede a v podvečer budou silnice u přehrady neúnosně přetížené," upozornil Ghanem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy