Čištění vrbětického areálu pokračuje, sněhu navzdory

ČTK ČTK
29. 12. 2014 23:43
Podle policejního mluvčího by pyrotechnici museli práci přerušit, pokud by napadlo více sněhu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Vlachovice (Zlínsko) - Pyrotechnici i přes sněžení pokračují v čištění areálu s muničními sklady ve Vrběticích na Zlínsku. Soustředí se na cesty v areálu, aby byly bezpečně sjízdné, řekl zlínský policejní mluvčí Petr Jaroš.

Pyrotechnici by museli práci přerušit, pokud by napadlo více sněhu, zatím v ní však pokračují, byť podle Jaroše pomaleji než dříve. Areál, ve kterém vybuchly dva muniční sklady, začali čistit před týdnem. V regionu sněží od víkendu. Odvoz munice by měl začít v lednu.

V sobotu pyrotechnici v areálu řízeně odpálili poškozenou munici, která nebyla schopná převozu. "Další řízené výbuchy se zatím neplánují," podotkl Jaroš.

Policejní a vojenští specialisté pracovali nejdříve v lesích a na loukách v okolí obcí uvnitř oblasti, která je uzavřena páskami. Postupují od nejvzdálenějších míst na hranici stanoveného perimetru směrem dovnitř areálu. Munici, která nebude schopná převozu, pyrotechnici zlikvidují přímo v areálu, munici schopnou převozu uskladní na místě, kde bude připravena k pozdějšímu odvozu.

Areál byl po říjnovém výbuchu už připraven k odvozu munice, překazila to ale prosincová exploze. Podle ministerstva vnitra bylo v sedmadvaceti skladech uloženo asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny. Firmy, které si sklady pronajímají, část munice odvezou svým zákazníkům. Zbytek se přemístí do skladů v Květné na Svitavsku.

Odškodnění obyvatel bude řešit krajský úřad

Asi čtrnáct kilometrů dlouhý bezpečnostní okruh střeží armáda. Na místě je vždy kolem dvou set vojáků. Nyní se mají vojáci vystřídat, na místě jsou vždy šest až osm dní.

Nadále se řeší možné odškodnění obyvatel okolních obcí, kteří museli být třikrát evakuováni, i tamních firem. Odškodnění fyzických osob bude řešit krajský úřad.

Vedoucí poradců ministra obrany Bohuslav Dvořák, který byl pověřen evidováním škod, uvedl, že neexistuje žádný právní rámec, který by řešil plošné odškodnění obyvatel, kteří podle starostů utrpěli psychickou újmu. Doposud se taková věc nikdy neřešila, proto se bude muset hledat řešení odpovídající právu.

Starostové obcí podle Dvořáka už obdrželi formuláře o materiálních škodách, které obyvatelé vyplní. Podobně to bude u firem, které by měly formuláře převzít na konci týdne. Odškodnění u právnických osob bude podle Dvořáka právně složitější, byla kvůli tomu také ustanovena meziresortní skupina.

Sklad číslo 16, který s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a zbraní vybuchl 16. října, i sklad číslo 12, jenž s 98 tunami vojenského materiálu explodoval 3. prosince, si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich tým policejního prezidia.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Státní cenou vyznamenal předseda slovenské sněmovny Kollár zpěvačku Hanu Hegerovou in memoriam. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu.

Státní cenou vyznamenal předseda slovenské sněmovny Boris Kollár zpěvačku Hanu Hegerovou in memoriam. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy