Ve Zlíně vyoperovali ženě zhoubný nádor, vážil 36 kilo

ČTK ČTK
9. 1. 2014 16:33
Sedmačtyřicetiletá pacientka se podrobila náročnému zákroku v nemocnici ve Zlíně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Zlín- Sedmačtyřicetileté pacientce vyoperovali lékaři ve Zlíně nádor o váze 36 kilogramů. Následné testy zjistily, že byl zhoubný.

Pacientka se po komplikovaném zákroku již třetí týden zotavuje v Krajské nemocnici Tomáše Bati a k operaci se nechce vyjadřovat.

S podobným případem se lékaři dosud nesetkali. Ohledně prognózy se lze jen obtížně vyjádřit bez definitivního histologického nálezu.

Nádor vycházel ze svaloviny dělohy a na pobřišnici a v závěsu střeva měl několik dceřiných ložisek. Celková hmotnost odstraněných tkání byla 66 kilogramů. "Před operací vážila pacientka 117 kilogramů, teď váží 51 kilogramů," dodal primář gynekologicko-porodnického oddělení Zdeněk Adamík.

Nádor byl podle lékařů tak velký, že běžné diagnostické metody k posouzení jeho původu a cévního zásobení tumoru byly podle lékařů nepřínosné.

"Nemoc přímo ohrožovala nemocnou na životě. Jiné léčebné metody - chemoterapie, ozáření, biologická léčba - byly bez šance na alespoň minimální ovlivnění stavu. Riskantní operace byla indikována jako život zachraňující," uvedl primář chirurgického oddělení Jiří Klein.

Při operaci, která trvala sedm hodin, se lékařský tým potýkal s mimořádně silným krvácením. Při zákroku se spotřebovalo 20 transfuzních jednotek krve, krvácivý stav přetrvával i po operaci a vynutil si v noci po zákroku revizi, poté se podařilo stav stabilizovat.

"Další pooperační průběh byl už klidný. Celkem jsme do dnešního dne u pacientky spotřebovali 66 krevních konzerv, 51 jednotek plazmy, čtyři destičkové náplavy a speciální preparát na zástavu krvácení," uvedl Klein.

Světová rarita

Podle lékařů není jasné, proč žena nevyhledala lékařskou pomoc dříve. "Je divné, že rodina a okolí nebylo schopno reagovat na to, co se s paní děje, protože ona už jen váhou svého tumoru byla připoutána na lůžko a nemohla žít normálním životem," řekl již dříve České televizi Klein.

Hovořit o dlouhodobých vyhlídkách je podle Adamíka v současné době předčasné. "Ale už ten zákrok samotný pro celkový stav té ženy byl velice důležitý," dodal.

Zlínští lékaři chtějí výjimečný případ odborně publikovat až po důkladném prozkoumání nádoru. Už teď jsou si jistí, že nic podobného neřešili lékaři v Evropě či Spojených státech.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

před 41 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy