Brod rozdělil peníze poškozeným po střelbě v restauraci

ČTK ČTK
25. 6. 2015 12:17
Zastupitelé rozdělovali asi 1,7 milionu korun z veřejné sbírky, dar Zlínského kraje 400 000 korun, výtěžek benefičního koncertu 156 000 korun a dar 305 000 korun.
Pietní místo ve Žďáru nad Sázavou.
Pietní místo ve Žďáru nad Sázavou. | Foto: Vojtěch Marek

Uherský Brod (Uherskohradišťsko) - Zastupitelé Uherského Brodu rozdělili více než 2,5 milionu korun pozůstalým po zemřelých, zraněné ženě a dalším lidem, kteří byli poškozeni únorovou tragédií v restauraci Družba.

Vrah tehdy připravil o život osm lidí a pak obrátil zbraň proti sobě.

Zastupitelé rozdělovali asi 1,7 milionu korun z veřejné sbírky pořádané městem, dar Zlínského kraje 400 000 korun, výtěžek benefičního koncertu 156 000 korun a dar společnosti Divalia, obce Komňa, Nadace Bratří Lužů a města Železný Brod v celkové výši 305 000 korun, z něhož 152 500 korun by mělo jít na náklady spojené s vybudováním pietního místa.

Komise, která navrhla rozdělení peněz, podle starosty Patrika Kunčara (KDU-ČSL) brala v úvahu nový občanský zákoník.

Nejvíc dostanou manželé a děti

Nejvyšší částky tak přiřkla manželům a dětem zemřelých. Podle starosty se kromě pozůstalých a ženy, která byla při střelbě zraněna, dostalo i na další zúčastněné osoby a svědky, například na zaměstnance nyní již zavřené restaurace Družba.

Celkem bude odškodněno 27 osob. Město již dříve pro oběti střelby vyčlenilo půl milionu korun ze svého rozpočtu.

Tragédie se stala 24. února. Místní třiašedesátiletý muž zastřelil sedm mužů a jednu ženu ve věku 27 až 66 let a pak i sebe. Muž tehdy vešel dovnitř a bez varování začal střílet. K obětem neměl žádný vztah.

Další žena byla zraněna, několika lidem se podařilo utéct. Podle státního zástupce Romana Kafky byla spáchána osminásobná vražda a pokus o vraždy dalších lidí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy