Kvůli bombové hrozbě zavřeli patnáct škol ve Zlínském kraji

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 11. 2014 12:35
Policisté nic podezřelého nenašli. Školy se tak v pondělí vrátí k běžnému režimu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Michaela Hasíková\Economia

Zlín - Celkem 15 škol ve Zlínském kraji zůstalo v pátek zavřených kvůli hrozbě bombového výbuchu.

Anonym poslal školám ve středu odpoledne e-mail, že v pátek v 8:00 výbušniny vybuchnou. K tomu nedošlo.

Policisté objekty již ve čtvrtek uzavřeli, zkontrolovali, nic v nich však nenašli, přesto objekty dále hlídali. Po neuskutečněném výbuchu v pátek prohlédli budovy ještě jednou, a jelikož nic nenašli, předali je vedení škol, řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Tím veškerá policejní opatření skončila. Školy se v pondělí vrátí k běžnému režimu.

Například v centru Zlína v pátek tato opatření zkomplikovala dopravu, policisté totiž uzavřeli pro motoristy ulice v blízkosti jedné střední školy.

Anonym hrozil školám ve všech čtyřech okresech, nejvíce na Zlínsku. E-mail přišel do 12 středních škol, zavřené však zůstaly také základní či mateřské školy, které se nachází v blízkosti středních škol, nebo jsou ve stejném areálu. Zaměstnání museli opustit také pracovníci několika blízkých firem.

Hrozba výbuchem vzbudila obavy i v jiných školních subjektech, přestože s obeslanými školami nesousedí. Například v jedné zlínské mateřské škole v pátek z bezpečnostních důvodů stála u vchodu pracovnice školky a individuálně pouštěla rodiče s dětmi, jinak zůstala školka uzavřená.

Ve Zlíně kvůli anonymům ve čtvrtek a v pátek také zasedl krizový štáb. Pokud se policii podaří pachatele dopadnout, město po něm bude požadovat zaplacení veškerých výdajů, které mělo s ochranou školáků, učitelů a evakuací škol.

"Ta částka bude určitě v řádu statisíců korun. Konečný účet už počítáme, tenhle špatný vtip vyjde pachatele draho," uvedl zlínský primátor Miroslav Adámek (STAN). Radnice musela evakuovat asi 830 žáků základních škol.

"Zajistit pro ně musela náhradní prostory, program a pedagogický dozor, obtížným úkolem bylo informování rodičů o tom, kde si děti mohou vyzvednout a jaká je situace," podotkl mluvčí radnice Zdeněk Dvořák.

Pacienti museli z nemocnice

Kvůli hrozbě bombou muselo být ve čtvrtek evakuováno kolem 400 pacientů z centrální budovy havlíčkobrodské nemocnice. Na konci září anonym hrozil bombou Univerzitě Pardubice, škola musela na dva dny zrušit výuku. Výhrůžka se ukázala jako planá.

Policisté také v půlce listopadu dopadli muže, který v Karlových Varech opakovaně vyhrožoval umístěním náloží na veřejných místech, například v nemocnici, na magistrátu či v některých školách a školkách na území měst.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Löw se rozloučí s německou reprezentací už po Euru

Trenér Joachim Löw po letním mistrovství Evropy skončí u německé fotbalové reprezentace, s kterou v roce 2014 získal titul na světovém šampionátu. O jeho chystaném odchodu dnes informoval německý svaz, s kterým měl jednašedesátiletý kouč smlouvu až do mistrovství světa v Kataru v příštím roce. Požádal však o její předčasné ukončení.

"Rozhodl jsem se k tomuto kroku zcela uváženě, plný pýchy a ohromné vděčnosti, zároveň mám ale pořád obrovskou motivaci před nadcházejícím Eurem," uvedl Löw v prohlášení.

Další zprávy