Kvůli bombové hrozbě zavřeli patnáct škol ve Zlínském kraji

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 11. 2014 12:35
Policisté nic podezřelého nenašli. Školy se tak v pondělí vrátí k běžnému režimu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Michaela Hasíková\Economia

Zlín - Celkem 15 škol ve Zlínském kraji zůstalo v pátek zavřených kvůli hrozbě bombového výbuchu.

Anonym poslal školám ve středu odpoledne e-mail, že v pátek v 8:00 výbušniny vybuchnou. K tomu nedošlo.

Policisté objekty již ve čtvrtek uzavřeli, zkontrolovali, nic v nich však nenašli, přesto objekty dále hlídali. Po neuskutečněném výbuchu v pátek prohlédli budovy ještě jednou, a jelikož nic nenašli, předali je vedení škol, řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Tím veškerá policejní opatření skončila. Školy se v pondělí vrátí k běžnému režimu.

Například v centru Zlína v pátek tato opatření zkomplikovala dopravu, policisté totiž uzavřeli pro motoristy ulice v blízkosti jedné střední školy.

Anonym hrozil školám ve všech čtyřech okresech, nejvíce na Zlínsku. E-mail přišel do 12 středních škol, zavřené však zůstaly také základní či mateřské školy, které se nachází v blízkosti středních škol, nebo jsou ve stejném areálu. Zaměstnání museli opustit také pracovníci několika blízkých firem.

Hrozba výbuchem vzbudila obavy i v jiných školních subjektech, přestože s obeslanými školami nesousedí. Například v jedné zlínské mateřské škole v pátek z bezpečnostních důvodů stála u vchodu pracovnice školky a individuálně pouštěla rodiče s dětmi, jinak zůstala školka uzavřená.

Ve Zlíně kvůli anonymům ve čtvrtek a v pátek také zasedl krizový štáb. Pokud se policii podaří pachatele dopadnout, město po něm bude požadovat zaplacení veškerých výdajů, které mělo s ochranou školáků, učitelů a evakuací škol.

"Ta částka bude určitě v řádu statisíců korun. Konečný účet už počítáme, tenhle špatný vtip vyjde pachatele draho," uvedl zlínský primátor Miroslav Adámek (STAN). Radnice musela evakuovat asi 830 žáků základních škol.

"Zajistit pro ně musela náhradní prostory, program a pedagogický dozor, obtížným úkolem bylo informování rodičů o tom, kde si děti mohou vyzvednout a jaká je situace," podotkl mluvčí radnice Zdeněk Dvořák.

Pacienti museli z nemocnice

Kvůli hrozbě bombou muselo být ve čtvrtek evakuováno kolem 400 pacientů z centrální budovy havlíčkobrodské nemocnice. Na konci září anonym hrozil bombou Univerzitě Pardubice, škola musela na dva dny zrušit výuku. Výhrůžka se ukázala jako planá.

Policisté také v půlce listopadu dopadli muže, který v Karlových Varech opakovaně vyhrožoval umístěním náloží na veřejných místech, například v nemocnici, na magistrátu či v některých školách a školkách na území měst.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelská ochranka zastřelila na přechodu na Západním břehu ženu s nožem

Na přechodu na Západním břehu Jordánu byla v sobotu zastřelena mladá Palestinka, která zřejmě plánovala útok s nožem. Uvedla to agentura AP s odvoláním na prohlášení izraelské policie.

Podle policie 28letá žena dorazila na kontrolní stanoviště Kalandia severně od Jeruzaléma a s nožem v ruce se rozběhla ke strážcům. Ignorovala několik výzev k zastavení, ochranka ji proto zastřelila. Několik amatérských videí, která pořídili Palestinci na přechodu, ukazuje ženu ležící na zemi na izraelské straně přechodu. Podle izraelských médií byla žena údajně v minulosti už za útok nožem vězněna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy