Zdrogovaný řidič se v Hradci řítil po namrzlých silnicích. Policisté jeho zběsilou jízdu natočili

Julie Kochová Julie Kochová
6. 1. 2016 16:04
V noci z pondělí na úterý pronásledovali hradečtí policisté ujíždějící auto. Řidič se za hustého sněžení řítil úzkými ulicemi lemovanými zaparkovanými auty a v závěru své divoké jízdy vjel v protisměru na čtyřproudou ulici Kladská. Policii se ho nakonec podařilo zastavit zablokováním cesty služebním vozem. Dvaatřicetiletý muž se policistům přiznal, že měl před jízdou pervitin. Hned čtyři takové případy zaznamenali od neděle i policisté v Praze. Případy mají podobné scénáře. Řidiči ujíždějí pod vlivem drog, v minulosti už je policie stíhala a auto bývá kradené.
Honička v Hradci Králové. | Video: Policie ČR

Hradec Králové, Praha - Celých dvacet minut pronásledovali v noci z pondělí na úterý hradečtí policisté ujíždějící auto. Muž, který nikdy nevlastnil řidičský průkaz, se ulicemi řítil pod vlivem pervitinu.

Policejní hlídka si všimla auta značky Volkswagen Golf poprvé na křižovatce ulic Víta Nejedlého a Kladská. Řidič ji projel z vedlejší silnice bez zastavení. V okamžiku, kdy se za ním policisté rozjeli, ale muž zrychlil a začal hlídce ujíždět.

Ve vysoké rychlosti se řítil po zasněžených a namrzlých silnicích vnitřního okruhu a následně zajel do úzkých ulic čtvrti Malšovice, kde stála po obou stranách zaparkovaná auta.

"Bylo opravdu velké štěstí, že řidič nikoho nezranil nebo některé z aut nepoškodil. Vzhledem k tomu, že nerespektoval ani dopravní značení, mohl také samozřejmě způsobit i vážnou dopravní nehodu," uvedla Ivana Ježková z tiskového oddělení královéhradecké policie.

Policie mu zatarasila cestu

Policisté řidiče vyzývali k zastavení megafonem i světelnými signály, na nic z toho ale nereagoval. Naopak se rozjel v protisměru do frekventované čtyřproudé silnice Kladská. Tam se ho před nájezdem na ulici Víta Nejedlého podařilo policistům zastavit, když mu zatarasili cestu služebním vozem.

Muž z auta vystoupil, až když na něj policisté namířili pistolí. Dechová zkouška u něj vyloučila alkohol, pozitivní byl ale orientační test na přítomnost drog.

Že si před jízdou dal pervitin, potvrdil policistům i samotný řidič. U sebe měl navíc také sáček s bílým krystalickým práškem, který policie odeslala na expertizu.

V Praze zastavili padesátkrát stíhaného

S honičkami mají problém také policisté v Praze. Od neděle tam pronásledovali už čtyři řidiče. Tři z nich ujížděli v kradeném autě a stejný počet sedl za volant pod vlivem drog.

Podle policejního mluvčího Tomáše Hulana řeší policisté ujíždějící auta častěji než dříve. Případy mají podobné scénáře - vozidlo je kradené, řidič zpravidla před jízdou užil alkohol nebo spíše drogy a má za sebou trestní minulost.

"Nasvědčují tomu i případy z těchto dní," řekl Hulan. "Naposledy v úterý jsme řešili případ devětadvacetiletého muže ujíždějícího na Žižkově ve stříbrném peugeotu, který předešlý den sám ukradl. Byl pod vlivem pervitinu a marihuany, měl blokovaný řidičský průkaz a byl osmkrát stíhán za trestné činy včetně násilných deliktů," popsal.

Muž v Praze ujížděl policii
2:23
Muž v Praze ujížděl policii | Video: Policie ČR

Na kruhový objezd v protisměru

Policisté natočili také pondělní honičku s červeným citroënem. Auto se pokusili zastavit, když jeho poznávací značku našli v registru odcizených vozů.

Řidič jim ale začal ujíždět. Na konci ulice Milevská vjel v protisměru na kruhový objezd, celý ho objel, vrátil se do stejné ulice a projel na červenou křižovatku. V jednosměrné ulici Humpolecká, do které vjel opět v protisměru, mu pak cestu zatarasilo jiné auto. Z auta proto utekl do nedalekého křoví, kde ho našli policisté. Ukázalo se, že muž byl dříve už padesátkrát trestně stíhán.

Nejtěžší následky měla z posledních pražských případů honička v Karlíně. Lehce se zranila zasahující policistka a unikající chevrolet naboural jedno z policejních aut. Zdrogovaný řidič se pokoušel vycouvat ze zablokované jednosměrné ulice.

Také toto auto bylo hlášené jako odcizené. "Ke krádeži auta řidič uvedl, že ho odcizil proto, že se mu nechtělo chodit po Praze pěšky, nebo snad dokonce jezdit 'sockou'," dodal Hulan.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy