Zbourejte vepřín v Letech a postavte pomník, žádá část evropských zákonodárců

ČTK ČTK
2. 10. 2015 16:54
Více než sedm desítek europoslanců, členů národních parlamentů a aktivistů z 22 evropských zemí podepsalo výzvu k odstranění vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě někdejšího koncentračního romského tábora. V textu výzvy se píše, že přítomnost prasat, špíny a zápachu, který se zde line, hanobí vzpomínku na zesnulé. Vepřín by měl být nahrazen "místem paměti a sdílení." Peníze na likvidaci vepřína by prý mělo být možné získat z rozpočtu Evropské unie určeného na začleňování Romů.
Vepřín v Letech
Vepřín v Letech | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Více než sedm desítek europoslanců, členů národních parlamentů a aktivistů z 22 evropských zemí podepsalo výzvu k odstranění vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě někdejšího koncentračního romského tábora. Informovalo o tom v pátek sdružení Konexe.

"Přítomnost prasat, špíny a odporného zápachu, který se zde line, hanobí vzpomínku na zesnulé a poškozuje jejich důstojnost stejně jako důstojnost pozůstalých," píše se v textu.

K jeho autorům patří mimo jiné bývalý francouzský ministr zahraničí a zakladatel humanitární organizace Lékaři bez hranic Bernard Kouchner, italský nositel Nobelovy ceny za literaturu Dario Fo nebo někdejší šéf španělské diplomacie Miguel Ángel Moratinos.

Podle petice je neutěšený stav lokality v Letech odrazem pronásledování a diskriminace, jimž Romové v Evropě čelí dodnes.

Velkokapacitní vepřín by proto měl být nahrazen "místem paměti a sdílení." Kromě toho žádají autoři výzvy také podporu výzkumu s cílem nalézt všechna těla obětí koncentračního tábora, aby se jim dostalo zaslouženého pohřbu.

Peníze není problém sehnat

Potřebné peníze by údajně neměl být problém sehnat. "Stačilo by například použít část ze stovek milionů eur z evropského rozpočtu určených na začleňování Romů, které každý rok zůstávají v Bruselu, protože o ně členské státy nebo místní úřady nepožádaly," tvrdí autoři výzvy. Podle nich však schází politická vůle konat.

Petice je adresována českému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi, předsedovi Evropské komise Jean-Claudeovi Junckerovi a předsedovi Evropského parlamentu Martinu Schulzovi.

Pod výzvu se podle organizátorů akce podepsalo 73 europoslanců a členů národních parlamentů z 22 zemí. Mezi signatáři jsou vedle poslanců i intelektuálové, starostové, umělci a aktivisté v boji proti rasismu ze tří desítek zemí.

Česká vláda se v romské strategii do roku 2020 zavázala, že vepřín z Let zmizí. V minulosti to jako svou prioritu už označilo několik kabinetů. Ovšem současný premiér Sobotka loni uvedl, že ani jeho vláda patrně nenajde peníze na výkup vepřína.

Původní kárný a pracovní tábor u Let na Písecku přeměnila nacistická protektorátní správa v srpnu 1942 na cikánský. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi, kde byla většina z nich zavražděna. Z nacistických koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Od roku 2010 je v Letech zpřístupněno pietní místo.

 

Právě se děje

před 25 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy