Pivní kola projdou proměnou. Majitelé chtějí zvýšit rychlost vozítek i omezit počet

ČTK ČTK
15. 8. 2020 10:46
Do ulic Prahy se mohou vrátit vozítka servírující alkohol známá jako pivní kola. Původní zákaz magistrátu zrušil soud a dočasnému zákazu, který město zavedlo namísto něj, v sobotu vypršela platnost. Přestože provozovatelům tak už nic nebrání kola vyslat do ulic, zatím nevyjedou. Majitelé firem totiž chystají koncepci fungování tzv. skupinových kol. Na pivní kola si dlouhodobě stěžují Pražané.
Vozítka servírující alkohol známá jako pivní kola.
Vozítka servírující alkohol známá jako pivní kola. | Foto: Shutterstock

Žalobu na opatření podalo několik firem. Soud jim dal v květnu za pravdu v tom, že o zákazu neměl rozhodovat magistrát. Ten totiž má podle statutu hlavního města vydávat dopravní opatření pouze na silnicích první třídy, zatímco zákaz pivních kol se týkal zejména nižších komunikací.

Zákaz tak je nyní platný pouze v Praze 7 na Letenské pláni a v Karlíně v Praze 8. V obou případech totiž zákazy vydaly místní radnice, a soud je tak nezrušil.

Mezi opatřeními, která provozovatelé navrhnou, je například omezení počtu kol a jízd v Praze 1​, vykázání neukázněných zákazníků a omezeno by mohlo být množství vypitého piva. Zvýšit plánují majitelé rychlost kol. Chtějí navrhnout vytýčení pevných tras ​mimo rezidenční zóny a dopravně vytížené komunikace a vytvoření stálých ​nástupních a výstupních míst.

Pivní kola jsou další z řady turistických atrakcí, na něž si v posledních letech stěžují obyvatelé centra města. Magistrát v minulosti pomocí změny zákona docílil zákazu vozítek segway a řešilo se i omezení tzv. elektrokoloběžek připomínajících spíše mopedy. Vykázány byly rovněž postavičky v obřích kostýmech pand či krtka. Město v minulosti zakázalo využívání živých zvířat pro pouliční produkci.

Problém s pivními koly se dotkl také jiných evropských metropolí, například Amsterodam je předloni zakázal.

Video: Člověk musí přijít střízlivý, opilým nenalejeme, říká majitelka pivního kola. Projel se i Veselovský

Pokud vás pivní kolo obtěžuje, za dvě minuty je pryč, nikdy nám nikdo z kola nespadl, lidé přijedou za zážitkem, ne se opít do mrtva, říká Kunčíková | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy