Za "zvlášť trýznivou vraždu" manželů na Písecku má jít pár na 27 a 28 let do vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 8. 2019 10:39
Na 27 a 28 let do vězení poslal českobudějovický krajský soud Slováky Jána Moncoľa a Michaelu Krajčovou za vraždu manželů na Písecku. Podle obžaloby zabíjeli kvůli penězům, zavražděnému páru ukradli přibližně 400 tisíc korun. Vraždili navíc zvlášť trýznivým způsobem, zdůvodnila soudkyně výjimečný trest. Rozsudek není pravomocný. Všechny strany si ponechaly lhůtu pro odvolání.
Michaela Krajčová (vpravo) a Ján Moncoľ (třetí zprava) u Krajského soudu v Českých Budějovicích.
Michaela Krajčová (vpravo) a Ján Moncoľ (třetí zprava) u Krajského soudu v Českých Budějovicích. | Foto: ČTK

Tragická událost se stala loni v lednu. Zavražděné manžele nalezli v jejich mobilním domě poblíž Písku. Moncoľ a Krajčová po činu uprchli do Rumunska, kde je zadržela policie a předala zpět do Česka.

Českobudějovický krajský soud navíc Moncoľovi a Krajčové nařídil, aby jako nemajetkovou újmu uhradili 4,6 milionu korun. Jedná se o peníze pro děti a příbuzné zavražděných.

Předsedkyně senátu soudu Olga Smrčková odůvodnila, proč obžalovaní dostali výjimečné tresty. "U poškozeného vznikla zranění zaživa. Dobře si uvědomoval, v jaké situaci se nachází. Pociťoval extrémní strach, umíral několik minut. Všechny okolnosti naplňují znaky zvlášť trýznivého způsobu vraždy," řekla.

Devětadvacetiletá Krajčová a o pět let starší Moncoľ navštívili manželský pár údajně kvůli obchodu. "Jednalo se o záminku na spolupráci ohledně prodeje elektrospotřebičů," řekl státní zástupce Petr Cigánek.

Krajčová manžele znala, jelikož u nich v minulosti pracovala, proto se vracela do známého prostředí. Podle svědků, kteří dříve u soudu vypovídali, brali manželé Krajčovou jako dceru. Lednová návštěva se podle obžaloby změnila v roztržku. Moncoľ a Krajčová napadli manžele nožem a bodali je do krku, týla nebo hrudníku.

Moncoľ postupně výpověď měnil. V jedné verzi například tvrdil, že s ním a Krajčovou byli v mobilním domě ještě další dva muži, kteří chtěli manžele okrást. Podle této verze si obžalovaný nepamatoval, kdo vlastně v hádce bodal.

"Ani jeden z obžalovaných netrpí duševní chorobou. Mohli rozpoznat nebezpečnost svého jednání," řekla Smrčková. Soud poslal muže i ženu do věznice se zvýšenou ostrahou. 

Jedná se o nejvyšší tresty, které českobudějovický krajský soud uložil od prosince roku 2010, kdy poslal vraha dvou žen do vězení na doživotí. 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy