Za "zvlášť trýznivou vraždu" manželů na Písecku má jít pár na 27 a 28 let do vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 8. 2019 10:39
Na 27 a 28 let do vězení poslal českobudějovický krajský soud Slováky Jána Moncoľa a Michaelu Krajčovou za vraždu manželů na Písecku. Podle obžaloby zabíjeli kvůli penězům, zavražděnému páru ukradli přibližně 400 tisíc korun. Vraždili navíc zvlášť trýznivým způsobem, zdůvodnila soudkyně výjimečný trest. Rozsudek není pravomocný. Všechny strany si ponechaly lhůtu pro odvolání.
Michaela Krajčová (vpravo) a Ján Moncoľ (třetí zprava) u Krajského soudu v Českých Budějovicích.
Michaela Krajčová (vpravo) a Ján Moncoľ (třetí zprava) u Krajského soudu v Českých Budějovicích. | Foto: ČTK

Tragická událost se stala loni v lednu. Zavražděné manžele nalezli v jejich mobilním domě poblíž Písku. Moncoľ a Krajčová po činu uprchli do Rumunska, kde je zadržela policie a předala zpět do Česka.

Českobudějovický krajský soud navíc Moncoľovi a Krajčové nařídil, aby jako nemajetkovou újmu uhradili 4,6 milionu korun. Jedná se o peníze pro děti a příbuzné zavražděných.

Předsedkyně senátu soudu Olga Smrčková odůvodnila, proč obžalovaní dostali výjimečné tresty. "U poškozeného vznikla zranění zaživa. Dobře si uvědomoval, v jaké situaci se nachází. Pociťoval extrémní strach, umíral několik minut. Všechny okolnosti naplňují znaky zvlášť trýznivého způsobu vraždy," řekla.

Devětadvacetiletá Krajčová a o pět let starší Moncoľ navštívili manželský pár údajně kvůli obchodu. "Jednalo se o záminku na spolupráci ohledně prodeje elektrospotřebičů," řekl státní zástupce Petr Cigánek.

Krajčová manžele znala, jelikož u nich v minulosti pracovala, proto se vracela do známého prostředí. Podle svědků, kteří dříve u soudu vypovídali, brali manželé Krajčovou jako dceru. Lednová návštěva se podle obžaloby změnila v roztržku. Moncoľ a Krajčová napadli manžele nožem a bodali je do krku, týla nebo hrudníku.

Moncoľ postupně výpověď měnil. V jedné verzi například tvrdil, že s ním a Krajčovou byli v mobilním domě ještě další dva muži, kteří chtěli manžele okrást. Podle této verze si obžalovaný nepamatoval, kdo vlastně v hádce bodal.

"Ani jeden z obžalovaných netrpí duševní chorobou. Mohli rozpoznat nebezpečnost svého jednání," řekla Smrčková. Soud poslal muže i ženu do věznice se zvýšenou ostrahou. 

Jedná se o nejvyšší tresty, které českobudějovický krajský soud uložil od prosince roku 2010, kdy poslal vraha dvou žen do vězení na doživotí. 

 

Právě se děje

před 10 minutami

Příčinou tragického požáru ve Vejprtech, při kterém zemřelo osm lidí, byla manipulace s otevřeným ohněm. Všechny oběti se při požáru udusily.

před 32 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy