Z Bělé se do Drahonic stěhovalo 80 migrantů. Některým se nechtělo, předstírali, že jsou příbuzní

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2015 15:29
Do nově otevřeného uprchlického zařízení v Drahonicích na Lounsku v pondělí zamířilo prvních osmdesát cizinců z Bělé pod Bezdězem. Řada mužů nechtěla areál na Mladoboleslavsku opustit, odvolávali se například na neexistující rodinné vazby či údajně čerstvě uzavřené sňatky. Areál v bývalé drahonické věznici má kapacitu 240 míst, zpočátku se předpokládá obsazení poloviny.
Zařízení pro zajištění cizinců Bělá - Jezová (ilustrační foto).
Zařízení pro zajištění cizinců Bělá - Jezová (ilustrační foto). | Foto: Jakub Plíhal

Drahonice (Lounsko) / Bělá pod Bezdězem (Mladoboleslavsko) - Ze zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem se v pondělí osmdesát migrantů přesunulo do nově otevřeného uprchlického zařízení v Drahonicích na Lounsku.

Převozu předcházely mírné komplikace. "Někteří začali předstírat neexistující rodinné vazby, vydávali se za bratrance a strýce rodin. Někteří nám dokonce sdělili, že uzavřeli přímo v zařízení muslimský sňatek, a trvali na jeho akceptování ze strany policie," uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Nakonec osmdesát cizinců ve dvou autobusech bez větších konfliktů a potyček vyrazilo před polednem do Drahonic. V bývalé věznici tam na ně čeká tlumočník i zdravotníci. Do zařízení nastoupilo 60 zaměstnanců.

Příjezd už byl bez konfliktů, muži odpoledne za asistence policie zamířili dovnitř areálu.

Hejtman je proti

Obavy místních obyvatel by měla rozptýlit ostraha, přítomní policisté a bezpečnostní opatření. Objekt je uzavřený, běženci ho nesmí volně opouštět.

Proti umístění migrantů do Drahonic se vyslovil i ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM), jenž se bojí případných konfliktů v kraji s mnoha sociálními problémy.

Drahonice se podle ředitele Správy uprchlických zařízení Miloslava Koudelného otevírají proto, aby běženci mohli být ve zděných objektech. Kapacita je 240 míst, zpočátku má být obsazena tak polovina.

Další rezervní areál vznikne v Balkové, která je zhruba deset kilometrů od Drahonic už v Plzeňském kraji.

Zařízení pro zajištění cizinců fungují vedle Bělé-Jezové a Drahonic ještě v Zastávce u Brna a ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku.

S hlídáním migrantů v zadržovacích zařízeních bude od 1. listopadu pomáhat vězeňská služba. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) dnes oznámil, že na žádost ministerstva vnitra uvolnil až 70 lidí.

Od minulého pondělí do dnešního rána zajistili policisté v ČR 33 migrantů.

"Policisté zadrželi Holanďana, Němce a Syřana, kteří skončili na služebně, kde si vyslechli podezření ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice," uvedla Rendlová. Za to jim hrozí vězení od dvou do dvanácti let a vyhoštění.

 

Právě se děje

Další zprávy