reklama
 
 

Zeman promluví v OSN, chce novou protiteroristickou jednotku

24. 6. 2015 19:14
Prezident Zeman se domnívá, že velmoci se musí proti budoucím teroristickým hrozbám sjednotit a spolupracovat.

Nové Veselí  - Prezident Miloš Zeman vystoupí letos v září na Valném shromáždění OSN s návrhem na vznik mezinárodní protiteroristické jednotky pod záštitou Rady bezpečnosti OSN.

Řekl to na besedě s lidmi v Novém Veselí na Žďársku během prvního dne oficiální návštěvy Kraje Vysočina.

"Všichni členové Rady bezpečnosti mají sice různé zájmy, ale jednoho společného nepřítele, a to je mezinárodní terorismus," řekl Zeman. Prezident prý očekává, že jeho návrh bude přijat s rozpaky, protože předpokládá spolupráci stálých členů Rady bezpečnosti.

"Ale na druhé straně - a obávám se, že k tomu bude potřeba řady dalších budoucích teroristických činů - nakonec dojdou k názoru, že v boji proti tomuto typu terorismu musí velmoci spolupracovat, stejně jako spolupracovaly v boji proti Hitlerovi," řekl Zeman.

Sobotka i Zaorálek jsou proti

Ke sjednocené ozbrojené akci proti teroristům vyzval Miloš Zeman už na konci ledna na pražské konferenci k výročí osvobození nacistického tábora v Osvětimi.

Tehdy uvedl, že by tato akce měla být na mezinárodní úrovni pod Radou bezpečnosti OSN a své síly by měli vyslat pokud možno všichni stálí členové rady.

Jeho výzvu tehdy odmítl český premiér Bohuslav Sobotka i šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (oba ČSSD), proti islamistům podle nich musí zakročit muslimové.

Pro koordinovanou akci mezinárodního společenství proti islámskému terorismu se Zeman vyslovil také začátkem března na konferenci Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC) ve Washingtonu.

"Potřebujeme novou strategii v boji proti islámskému terorismu. Ne tanky, ne pěchotu, ne dělostřelectvo, ale bezpilotní letouny, zvláštní jednotky a tajné služby," řekl tehdy český prezident. V této souvislosti vyzdvihl činnost izraelské tajné služby Mossad, která je podle něj jedinou efektivní tajnou službou světa.

autor: ČTK | 24. 6. 2015 19:14

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Kraj Vysočina

  reklama
  reklama
  reklama