Žďárská radnice chce u nádrže Pilská rekreační areál

ČTK ČTK
19. 6. 2012 19:38
Na projekt za 26 milionů korun město tento měsíc požádá o evropskou dotaci
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Simona Holecová

Žďár nad Sázavou - Žďárská radnice chce udělat rekreační areál na břehu pilské nádrže.

Hřiště, sportoviště, lanové prolézačky a další atrakce se plánují na více než 50.000 metrech čtverečních. Sloužit mají od jara do podzimu místním lidem i turistům.

Na projekt za 26 milionů korun město tento měsíc požádá o evropskou dotaci, řekla starostka Dagmar Zvěřinová.

"Chtěli bychom zatraktivnit oblast u pilské nádrže, která je tradičním rekreačním cílem," uvedla starostka.

Novinka by měla sloužit i návštěvníkům města. Do Žďáru je láká hlavně památka UNESCO Zelená hora, areál zámku a příroda. "Ale pak se ještě chtějí v okolí nějakou formou zabavit," doplnila starostka.

Areál u nádrže na kraji města by měl sloužit všem věkovým kategoriím rekreantů. "Měly by tam být lavičky, půjčovna loděk, opalovací louka, hřiště, různé hrací prvky pro nejmenší i lanová centra," vyjmenovala Zvěřinová část z plánovaného vybavení.

Na břehu u cyklostezky vzniknou také další trasy pro populární in-line bruslení. Chybět ale bude bazén, na který se dotace sehnat nedá.

V nádrži Pilská, zabírající kolem 58 hektarů, se lidé koupali 40 let, před několika lety ale vodu pokazily sinice. Teď tam jezdí hlavně rybáři.

Radnice však věří, že se čistota vody zlepší, protože by do nádrže díky investicím brzo měly přestat téci splašky z okolních vesnic.

V projektu je také rozšíření naučné stezky o turistickou přístupovou cestu na Zelenou horu.

Pokud město na projekt s názvem Žďárský Santiniho okruh za poznáním a aktivním vyžitím dostane dotaci, začne stavba nového rekreačního areálu příští rok. Otevření je pak plánováno na červen 2014.

 

Právě se děje

Další zprávy