Zákaz koupání platí v Medlově, Pekle a v Sedlici

ČTK ČTK
19. 7. 2012 18:32
Hygienici vydávají zákaz tam, kde rekreantům hrozí při koupání akutní poškození zdraví
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martin Popelář

Jihlava - Na Vysočině stále platí zákaz koupání v rybníku Medlov na Žďársku a v nádrži Sedlice na Pelhřimovsku.

Od čtvrtka se zákaz vztahuje také na polenský rybník Peklo.

Krajská hygienická stanice v Jihlavě nyní kontrolovala šest přírodních koupališť, které měly v minulém týdnu nejhorší výsledky.

Kvůli ochlazení a dešťům se jejich znečištění většinou snížilo. Netýká se to ale Pekla a Kachličky na Havlíčkobrodsku.

Hygienici vydávají zákaz tam, kde rekreantům hrozí při koupání akutní poškození zdraví.

V rybníku Medlov se od minulého týdne znečištění vody snížilo a ještě výraznější zlepšení ukázala poslední kontrola u vodní nádrže Sedlice. U obou koupališť ale zatím zákaz zůstává, protože tam mohlo dojít k úhynu sinic.

"Po některých druzích sinic mohou ve vodě zůstat toxiny. Proto se má po vysokém nálezu ještě tak deset dnů čekat, aby tam nebylo nebezpečí styku s toxiny těch uhynulých sinic," vysvětlila Martina Fišarová z krajské hygienické správy.

Další vzorky budou hygienici odebírat v pondělí.

Po koupání sprcha

V rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku se za poslední týden voda zhoršila. Rybník je teď podle hygieniků kvůli velkému výskytu sinic a chlorofylu nevhodný ke koupání.

Riziko poškození zdraví tam hrozí hlavně dětem, těhotným ženám a lidem s alergiemi a oslabeným imunitním systémem.

Zlepšení se naopak týká vodní nádrže Vřesník v údolí Želivky na Pelhřimovsku. Voda v nádrži má teplotu kolem 19 stupňů a už není moc znečištěná.

O něco lépe než před týdnem je na tom i Domanínský u Bystřice nad Pernštejnem. Voda v tomto rybníku má ale i tak zhoršenou jakost. Rekreanti by se po koupání měli osprchovat.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy