Za podezřelé zkoušky v autoškole padla tři obvinění

ČTK ČTK
20. 4. 2012 13:23
Mezi obviněnými je zkušební komisař MěÚ ve Velkém Meziříčí či majitel autoškoly
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Jihlava - Kriminalisté obvinili tři muže kvůli ovlivňování a nestandardnímu průběhu zkoušek při získávání řidičského oprávnění ve Velkém Meziříčí na Žďársku.

Pokud jim soud vinu prokáže, hrozí jim tresty odnětí svobody od jednoho roku do osmi let. Uvedla to krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Mezi obviněnými je zkušební komisař městského úřadu ve Velkém Meziříčí, majitel autoškoly a učitel jiné autoškoly.

Zkušební komisař bude čelit obvinění z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku. Majitel a učitel autoškoly v jedné osobě byl obviněn z pomoci k trestnému činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a z trestného činu podplácení.

Učitele jiné autoškoly kriminalisté obvinili z pomoci k trestnému činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a z trestných činů podplácení a přijímání úplatku.

Kriminalisté prověřili průběh přibližně 3800 závěrečných zkoušek. "Ve 134 případech zjistili nestandardní chování při psaní testů, 13 žadatelů neabsolvovalo zkoušku znalosti ovládání a údržby vozidla. V 19 případech žadatelé nejeli závěrečnou zkušební jízdu, přestože bylo potvrzeno, že při ní uspěli," uvedla mluvčí.

Podívejte se na muzeum autoškolství:

V jednom konkrétním případě žadatel o rozšíření řidičského oprávnění po poskytnutí úplatku učiteli autoškoly nepsal test, nejel praktickou jízdu a nebyl ani přezkoušen z ovládání a údržby vozidla.

"Přesto mu byla zkouška potvrzena jako úspěšně vykonaná v zákonem požadovaném rozsahu," dodala mluvčí.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy