Za podezřelé zkoušky v autoškole padla tři obvinění

ČTK ČTK
20. 4. 2012 13:23
Mezi obviněnými je zkušební komisař MěÚ ve Velkém Meziříčí či majitel autoškoly
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Jihlava - Kriminalisté obvinili tři muže kvůli ovlivňování a nestandardnímu průběhu zkoušek při získávání řidičského oprávnění ve Velkém Meziříčí na Žďársku.

Pokud jim soud vinu prokáže, hrozí jim tresty odnětí svobody od jednoho roku do osmi let. Uvedla to krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Mezi obviněnými je zkušební komisař městského úřadu ve Velkém Meziříčí, majitel autoškoly a učitel jiné autoškoly.

Zkušební komisař bude čelit obvinění z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku. Majitel a učitel autoškoly v jedné osobě byl obviněn z pomoci k trestnému činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a z trestného činu podplácení.

Učitele jiné autoškoly kriminalisté obvinili z pomoci k trestnému činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a z trestných činů podplácení a přijímání úplatku.

Kriminalisté prověřili průběh přibližně 3800 závěrečných zkoušek. "Ve 134 případech zjistili nestandardní chování při psaní testů, 13 žadatelů neabsolvovalo zkoušku znalosti ovládání a údržby vozidla. V 19 případech žadatelé nejeli závěrečnou zkušební jízdu, přestože bylo potvrzeno, že při ní uspěli," uvedla mluvčí.

Podívejte se na muzeum autoškolství:

V jednom konkrétním případě žadatel o rozšíření řidičského oprávnění po poskytnutí úplatku učiteli autoškoly nepsal test, nejel praktickou jízdu a nebyl ani přezkoušen z ovládání a údržby vozidla.

"Přesto mu byla zkouška potvrzena jako úspěšně vykonaná v zákonem požadovaném rozsahu," dodala mluvčí.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 42 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy