Z Vysočiny bude Kraj Vysočina, prý aby se to nepletlo

ČTK ČTK
23. 3. 2011 10:27
Název způsoboval potíže při komunikaci s úřady a uzavírání smluv

Praha - Správní region Vysočina se ještě letos zřejmě přejmenuje na Kraj Vysočina.

Změna má odstranit potíže s používáním názvu při komunikaci s úřady veřejné správy a při uzavírání smluv.

Doplnění názvu formou novely ústavního zákona o vyšších územních samosprávných celcích schválila sněmovna. Souhlas musí dát ještě Senát.

Poslanci do stručné novely, kterou předložili krajští zastupitelé, pouze doplnili pasáž o zachování právní kontinuity kraje a zavedli tříměsíční přechodnou lhůtu pro provedení změny.

Novela tak má nabýt účinnosti prvním dnem třetího kalendářního měsíce následujícího po jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Název regionu se zaměňuje se jmény firem

Skutečnost, že Vysočina jako jediný z českých a moravských regionů nemá v názvu slovo kraj, činí podle předkladatelů potíže při uzavírání smluv s obchodními partnery i občany.

Problematické je prý i oficiální pojmenování orgánů kraje, tedy hejtmana, zastupitelstva, rady i krajského úřadu. Název regionu lze snadno zaměnit s názvy řady firem a obchodních značek.

Potíže s názvem jsou podle autorů novely i při posílání zpráv do datových schránek. Kraj má schránku "Vysočina" a končí v ní některé zprávy pro tamní katastrální úřad. Současný oficiální název regionu prý někdy nerespektují ani soudy.

"Název Kraj Vysočina máme na razítkách, na logu i všech písemnostech. Změnou by bylo vše uvedeno do souladu," uvedl již dříve krajský radní Vladimír Novotný.

Podle ředitele krajského úřadu Zdeňka Kadlece upozorňují na nesoulad mezi oficiálním a v praxi užívaným názvem nejrůznější kontroly.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy