Z míst, kde žijí raci a rosničky, jsou přírodní památky

ČTK ČTK
11. 4. 2012 18:22
Na Vysočině přibyly dvě přírodní památky. Žijí v nich i kriticky ohrožení raci a rosničky
Rak říční.
Rak říční. | Foto: Aktuálně.cz

Jihlava - Na Vysočině přibyly dvě přírodní památky. Žijí v nich i kriticky ohrožení raci říční a rosničky zelené.

O vyhlášení nových památek rozhodla krajská rada. Jde o lokalitu Hajnice u Šimanova s rozlohou 32 hektarů a území s 53 hektary v Nové Říši u Telče.

Na Vysočině se nachází celkem 177 zvláště chráněných území, která dohromady zabírají 652 kilometrů čtverečních. Je to necelá desetina rozlohy kraje, sdělil radní kraje Zdeněk Ryšavý (ČSSD).

Kraj pečuje o 123 přírodních památek a přírodních rezervací. "Náklady na jejich údržbu se ročně pohybují okolo čtyř milionů korun," přiblížil radní.

Přírodní památku Nová Říše tvoří vodárenská nádrž na Olšanském potoce. Leží mezi obcemi Nová Říše, Vystrčenovice a Dyjice.

V nádrži žijí ohrožené druhy živočichů, jako je drobná a štíhlá ryba sekavec podunajský a rak říční. Raků tam podle posledních průzkumů může být až několik tisíc, což by byla jejich nejpočetnější populace v Česku.

Další nové chráněné území s názvem Hajnice blízko obcí Šimanov, Kalhov a Branišov zahrnuje louky s tůněmi. Vyskytují se tam chránění čolci obecní a rosničky zelené. Ze vzácných rostlin se na tomto území dá najít třeba červenofialově kvetoucí bylina všivec ladní a mech dvouhrotec bahenní.

 

Právě se děje

Další zprávy