Z kostelní věže udělají v Přibyslavi výstavní prostor

ČTK ČTK
5. 10. 2011 17:04
Rekonstrukce věže vyjde na necelé tři miliony. Místo bude přístupné veřejnosti od příštího roku

Přibyslav (Havlíčkobrodsko) - Kostelní věž v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku se dočkala opravy, v příští sezoně se otevře návštěvníkům.

Stavební firma přes léto vyměnila uhnilé části trámů, kvůli kterým se báň věže vychýlila o 40 centimetrů. Teď je na řadě rekonstrukce zhruba 200 let starého dřevěného schodiště a podlah ve věži. Přibyslavská radnice plánuje v opravených prostorech pořádat i výstavy.

Památná kostelní věž pochází z roku 1497. I s křížem na vrcholu měří přes 51 metrů. Kamenné zdi jsou i dva metry široké.

Náklady na opravy uvnitř věže a venkovní nátěr báně, které se vyšplhaly na 2,1 milionu korun, zaplatilo ministerstvo kultury. Dalších 230 tisíc budou stát nové rozvody elektřiny. S těmi začne firma v nejbližších dnech.

"Vnitřek věže tak bude kompletně hotov. Na příští roky nám ještě budou zbývat opravy fasády, hodin a kružeb v okenicích," řekl starosta Přibyslavi Jan Štefánek. Zároveň bude ještě potřeba zpevnit kamenné zdivo zvenčí, protože z něj občas vypadávají kusy kamenů.

Elektřinu zavedli do věže před lety kvůli zvonům a věžním hodinám. Nyní je ale potřeba lepší elektroinstalace. Ve výstavních prostorách budou nová světla a zásuvky.

"Zevnitř bude nasvícena kopule, aby návštěvníci viděli krásné prvky trámoví," doplnil starosta.

Kostelní věž se v minulých letech otevírala veřejnosti jen jednou za rok. Vnitřní schodiště ale odborníci považovali už za nebezpečné. Výstup na věž ztěžovalo i zešikmení schodišť. Díky novým žebříkům je dobře přístupný i vnitřek báně.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 43 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy