Z kostelní věže udělají v Přibyslavi výstavní prostor

ČTK ČTK
5. 10. 2011 17:04
Rekonstrukce věže vyjde na necelé tři miliony. Místo bude přístupné veřejnosti od příštího roku

Přibyslav (Havlíčkobrodsko) - Kostelní věž v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku se dočkala opravy, v příští sezoně se otevře návštěvníkům.

Stavební firma přes léto vyměnila uhnilé části trámů, kvůli kterým se báň věže vychýlila o 40 centimetrů. Teď je na řadě rekonstrukce zhruba 200 let starého dřevěného schodiště a podlah ve věži. Přibyslavská radnice plánuje v opravených prostorech pořádat i výstavy.

Památná kostelní věž pochází z roku 1497. I s křížem na vrcholu měří přes 51 metrů. Kamenné zdi jsou i dva metry široké.

Náklady na opravy uvnitř věže a venkovní nátěr báně, které se vyšplhaly na 2,1 milionu korun, zaplatilo ministerstvo kultury. Dalších 230 tisíc budou stát nové rozvody elektřiny. S těmi začne firma v nejbližších dnech.

"Vnitřek věže tak bude kompletně hotov. Na příští roky nám ještě budou zbývat opravy fasády, hodin a kružeb v okenicích," řekl starosta Přibyslavi Jan Štefánek. Zároveň bude ještě potřeba zpevnit kamenné zdivo zvenčí, protože z něj občas vypadávají kusy kamenů.

Elektřinu zavedli do věže před lety kvůli zvonům a věžním hodinám. Nyní je ale potřeba lepší elektroinstalace. Ve výstavních prostorách budou nová světla a zásuvky.

"Zevnitř bude nasvícena kopule, aby návštěvníci viděli krásné prvky trámoví," doplnil starosta.

Kostelní věž se v minulých letech otevírala veřejnosti jen jednou za rok. Vnitřní schodiště ale odborníci považovali už za nebezpečné. Výstup na věž ztěžovalo i zešikmení schodišť. Díky novým žebříkům je dobře přístupný i vnitřek báně.

 

Právě se děje

Další zprávy