Z dětského domova zmizí po letech z oken mříže

ČTK ČTK
4. 10. 2011 14:57
V jihlavském Dětském domově se školou bydlí až 31 dětí. Součástí je i základní škola
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Jihlava - Dětský domov se školou v Jihlavě čeká rekonstrukce, během které z oken budovy po desítkách let zmizí mříže. Budova získá novou fasádu, kamenné obložení i nová okna.

Práce začnou v příštích dnech, skončit by měly do konce listopadu. Náklady ve výši kolem 3,2 milionu korun jsou hrazeny ze státního rozpočtu.

Rekonstrukce začíná ve dnech, kdy si domov připomíná 60. výročí svého založení, uvedl ředitel domova Radek Vovsík.

Domov není vězením, říká ředitel

"Je to zásadní změna, i zvenčí bude vidět, že současný dětský domov není vězením," uvedl. Zamřížovaná okna měla podle něj své opodstatnění v době, kdy byly jiné podmínky i jiné metody práce s dětmi. Mříže částečně zabraňovaly útěkům.

Dnes děti chodí na vyučování do jiných budov ve městě, volně se pohybují. "Pokud někdo chce utéct, nepotřebuje na to okno," dodal Vovsík.

V současné době podle ředitele mříže spíše zvyšovaly bezpečnost. Některé děti v domově mají psychické problémy, mohly by třeba v afektu vypadnout. Po rekonstrukci budou okna vybavena bezpečnostními skly a budou navíc uzamykatelná. Otevřít je bude moci pouze vychovatel.

Jihlavský Dětský domov se školou je příspěvkovou organizací přímo řízenou ministerstvem školství. Jeho kapacita je 31 dětí. Součástí je i základní škola.

Děti jsou rozděleny do čtyř rodinných skupin. Každá skupina má k dispozici svůj "byteček", ve kterém žije maximálně osm dětí. Starají se o ně vychovatelé, učitelé, psycholog a etoped, tedy odborník na výchovu a vzdělání sociálně narušené mládeže.

Ve třech rodinných skupinách jsou děti, které ve škole plní povinnou školní docházku. V jedné žijí děti starší, které se denním studiem připravují na budoucí povolání. Ti navštěvují běžné školy v Jihlavě a okolí.

 

Právě se děje

Další zprávy