Z bývalé Schindlerovy továrny v Brněnci uděláme památník holocaustu, přeje si nadace

ČTK ČTK
10. 8. 2016 14:21
Nadační fond Šoa a Oskara Schindlera chce přeměnit bývalou továrnu a koncentrační tábor v Brněnci na památník obětem holocaustu. V podniku za druhé světové války Němec Schindler zaměstnával židovské pracovníky převezené z Polska, zachránil tak před smrtí více než 1000 lidí. Fond má příslib získání části areálu od současného majitele, spolupráci je nakloněna i samospráva. Revitalizace zchátralého objektu má kromě kulturně-historického významu i velký ekonomický potenciál, řekl předseda správní rady fondu Jaroslav Novák.
Pamětní deska Oskaru Schindlerovi.
Pamětní deska Oskaru Schindlerovi. | Foto: Aktuálně.cz

Brněnec (Svitavsko) - Z bývalého koncentračního tábora a továrny v Brněnci, kde Oskar Schindler za druhé světové války zaměstnával polské Židy, by mohl vzniknout památník obětem holocaustu. Více než 1000 lidí, které německý podnikatel zachránil před smrtí, chce připomenout Nadační fond Šoa a Oskara Schindlera.

"Cílem je vybudovat věrnou repliku na původních základech koncentráku včetně strážních věží a prostor fabriky, lazaretu a tábora s vězni," uvedl předseda správní rady fondu Jaroslav Novák. Součástí má být expozice věnovaná životu Oskara Schindlera a konkrétním osudům vybraných vězňů. Památník by podle představ fondu byl nejen místem pro exkurze, ale také prostorem pro výstavy a konference, v plánu je i vydávání knih, natáčení dokumentů a filmů o holocaustu. Život Oskara Schindlera by měla zmapovat i naučná stezka po okolí. Podle Nováka lze předpokládat, že Schindlerův tábor a muzeum bude cílem německých škol a návštěvníků spjatých s Německem a židovstvím z celého světa.

Obec se o vybudování památníku snažila již v roce 2004, neměla však dostatek peněz. Teď má fond příslib získání části areálu od současného majitele a spolupráci je nakloněna i samospráva. "Je třeba připomínat věci, které se již nemají opakovat. Doufám, že se záměr v brzké době dočká realizace," řekl starosta Brněnce Blahoslav Kašpar.

Svitavský rodák Oskar Schindler je mnohými vnímán jako kontroverzní postava, ne jen jako hrdina a zachránce Židů. Byl také členem nacistické strany a německé vojenské rozvědky.

Závod na výrobu textilu v Brněnci provozovala po roce 1989 společnost Vitka. Poté, co se dostala v roce 2004 do insolvence, jej koupila firma Bustrex a přejmenovala na Vitka Textiles. Ta v roce 2011 skončila v konkurzu, výroba byla zastavena. Areál v únoru letošního roku získala v dražbě za 3,4 milionu korun společnost Česká pozemková z Liberce.

Nadační fond Šoa a Oskara Schindlera byl do obchodního rejstříku zapsán letos 8. července. Kromě Nováka jsou ve správní radě bývalý starosta Vysokého Mýta podnikatel Miloslav Soušek a bývalý ředitel společnosti Vitka Brněnec František Olbert.

 

Právě se děje

Další zprávy