Vysočina: Slučovat školy přes odpor měst nebudeme

Tereza Černá
9. 8. 2011 7:48
Rozhovor Aktuálně.cz s radní Kraje Vysočina pro oblast školství Marií Kružíkovou

Jihlava - Slučování středních škol je na Vysočině žhavým tématem. Přestože žáků neustále ubývá, na většině míst se tomuto kroku brání jak školy, tak i města.

Zřizovatel škol - Kraj Vysočina - vypracoval koncepci, podle níž by se školy sloučit mohly.

Jednou z klíčových osob, která se na koncepci podílela, je radní pro oblast školství Marie Kružíková.

Aktuálně.cz: Jak v současné době vypadá situace ohledně slučování škol na Vysočině? Dojde k nějakým změnám už od 1. září letošního roku?

Od 1. září určitě k žádným změnám nedojde, přesunou se pouze obory ze světelské pobočky České zemědělské akademie v Humpolci, na Akademii ve Světlé nad Sázavou.

A.cz: Proč k těm změnám dojde právě tady?

Žáci se stejně vyučovali ve Světlé nad Sázavou, teď přejdou přímo pod školu ve Světlé a nebudou fungovat jako odloučené pracoviště ve Světlé.

A.cz: K jiným změnám tedy nedojde?

Od 1. září ne. Ale jestli budou nějaké změny od 1. ledna, to se teprve uvidí. Než změna nastane, musí ji schválit Zastupitelstvo kraje. Poslední se konalo v červnu a nic takového tam nepadlo. Tam jsme podávali informace o tom, jak dopadlo připomínkování původního návrhu, a nastínili jsme, jak by to v Kraji Vysočina mohlo vypadat konkrétně, na základě těch připomínek.

Když města budou proti, změny nebudou

A.cz: Je možnost se vyjádřit i k tomuto dalšímu návrhu?

Ano, lhůta byla původně do 15. července pro všechny, kteří by se k tomu nějak vyjádřit chtěli. Zejména potřebujeme vyjádření od měst, zda se změnou souhlasí nebo ne.

A.cz: A pokud budou proti?

Tak nebudeme po naše funkční období žádnou změnu realizovat. Pokud nám dají souhlas, abychom si tuto věc jako zřizovatelé vyřešili sami, návrhy by šly do zářijového a pozdějšího zastupitelstva, a pak by se mohly ty návrhy uskutečnit.

Rozhodnutí je na školách

A.cz: Máte už reakce od ředitelů a dalších subjektů?

Zatím máme reakce asi od dvou měst, které spíš trvají na tom, že by to mělo zůstat tak, jak to je. Ostatní na to asi v dovolenkovém čase zapomněli. Teď jde tedy od hejtmana dopis, aby se k tomu písemně vyjádřili.

A.cz: O kolik vlastně klesá počet studentů na Vysočině?

Vzhledem k tomu, že školy dostávají peníze podle počtu žáků, ve školách, kde je méně žáků, to způsobuje problémy. Když srovnáme, kolik studentů nám ze středních škol odejde a kolik přijde, tak nám ročně ubyde 1300 studentů. Za tři roky už je to 3900 a to už je opravdu hodně.

A.cz: Pokud s tím nebudou souhlasit školy ani města, co pak?

Necháme to tak. My jsme všem oznámili, jaká rizika to přináší.

Změny nejdříve v novém roce

A.cz: Co by se stalo s budovami, kde školy sídlí? Když by se slučovalo, tak by některé zůstaly prázdné.

Některé budovy by se mohly opustit hned, někde později a jinde to třeba ani na jejich opuštění není. Například v Pelhřimově, kde jsme navrhovali sloučení gymnázia s obchodní akademií, tam to na sloučení do jedné budovy vůbec není.

A.cz: V čem tam tedy to řešení spočívá?

Oni dnes mají třeba jeden a půl třídy v jedné budově na gymnáziu a jeden a půl třídy v jedné na obchodní akademii, kde je i lyceum, což je obdoba gymnázia. Pokud by školy byly pod jedním vedením, vznikly by tři velmi dobře naplněné třídy.

A.cz: Co vás a školy čeká v nejbližší době?

Budeme očekávat vyjádření z měst a podle toho se uvidí, jaký materiál budeme připravovat do zastupitelstva kraje. Pokud by stanovisko bylo kladné, budeme změny připravovat k 1. lednu 2012. Pokud by přišlo zamítavé stanovisko, nebude se dít nic.

 

Právě se děje

Další zprávy