Vysočina dala na ochranu prostředí 777 milionů korun

ČTK ČTK
3. 10. 2011 20:03
Dříve to ale bývalo víc, až jedna miliarda
Nejvíce peněz putovalo na nakládání s odpadními vodami.
Nejvíce peněz putovalo na nakládání s odpadními vodami. | Foto: Ludvík Hradilek

Jihlava - Kvůli ochraně životního prostředí na Vysočině vloni investoři vynaložili 777 milionů korun, o 31 procent více než v roce 2009.

Ve srovnání s investicemi za uplynulých pět let šlo však o druhou nejnižší sumu. Podle Českého statistického úřadu mířilo nejvíce peněz na zlepšení čistoty odpadních vod. Velké projekty v tomto oboru dotovala Evropská unie.

V letech 2006 a 2007 převyšovaly investice do zlepšení životního prostředí na Vysočině jednu miliardu korun. Naopak předloni bylo vydáno zhruba 594 milionů.

Na stavby, díky nimž se zlepší nakládání s odpadními vodami, loni plynulo 387 milionů korun, tedy více než dvě třetiny všech peněz.

Další velké akce zaměřené na budování a modernizaci kanalizací a čistíren odpadních vod začaly v tomto roce. Nejdražší z nich bude rekonstrukce čistírny ve Velkém Meziříčí. Projekt bude stát dohromady přes tři čtvrtě miliardy, větší část zaplatí evropské fondy.

Dalších 91 milionů Kč loňských investic umožnilo vylepšit systém nakládání s ostatními odpady. Zlepšení ochrany ovzduší stálo na Vysočině skoro 58 milionů a na ochranu půdy a vod bylo vydáno zhruba 30 milionů korun.

Ve srovnání s ostatními kraji v ČR byla loni na Vysočině investována do ochrany životního prostředí třetí nejnižší částka. V celé republice tyto investice přišly na 22,6 miliardy.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy