Vysočina dala na ochranu prostředí 777 milionů korun

ČTK ČTK
3. 10. 2011 20:03
Dříve to ale bývalo víc, až jedna miliarda
Nejvíce peněz putovalo na nakládání s odpadními vodami.
Nejvíce peněz putovalo na nakládání s odpadními vodami. | Foto: Ludvík Hradilek

Jihlava - Kvůli ochraně životního prostředí na Vysočině vloni investoři vynaložili 777 milionů korun, o 31 procent více než v roce 2009.

Ve srovnání s investicemi za uplynulých pět let šlo však o druhou nejnižší sumu. Podle Českého statistického úřadu mířilo nejvíce peněz na zlepšení čistoty odpadních vod. Velké projekty v tomto oboru dotovala Evropská unie.

V letech 2006 a 2007 převyšovaly investice do zlepšení životního prostředí na Vysočině jednu miliardu korun. Naopak předloni bylo vydáno zhruba 594 milionů.

Na stavby, díky nimž se zlepší nakládání s odpadními vodami, loni plynulo 387 milionů korun, tedy více než dvě třetiny všech peněz.

Další velké akce zaměřené na budování a modernizaci kanalizací a čistíren odpadních vod začaly v tomto roce. Nejdražší z nich bude rekonstrukce čistírny ve Velkém Meziříčí. Projekt bude stát dohromady přes tři čtvrtě miliardy, větší část zaplatí evropské fondy.

Dalších 91 milionů Kč loňských investic umožnilo vylepšit systém nakládání s ostatními odpady. Zlepšení ochrany ovzduší stálo na Vysočině skoro 58 milionů a na ochranu půdy a vod bylo vydáno zhruba 30 milionů korun.

Ve srovnání s ostatními kraji v ČR byla loni na Vysočině investována do ochrany životního prostředí třetí nejnižší částka. V celé republice tyto investice přišly na 22,6 miliardy.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Matěj vydra prodloužil smlouvu s Burnley o další sezonu

Reprezentační útočník Matěj Vydra bude působit v Burnley i v příští sezoně. Aktuálně sedmnáctý tým tabulky Premier League oznámil, že uplatnil opci na prodloužení smlouvy. 

Další zprávy