Vrah od Dobronína stále žije, tvrdí německý deník

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 10. 2010 13:30
Němci mají většinou jasno - šlo o brutální vraždu. Čechy případ rozděluje
Foto: Ludvík Hradilek

Jihlava - Německá média se znovu zabývají údajným poválečným masakrem Němců na louce Budínka u Dobronína na Jihlavsku, k němuž mělo dojít v roce 1945.

Německý list Preussische Zeitung napsal, že jeden z vrahů od Dobronína možná ještě žije a ukrývá se někde ve Spojených státech nebo Kanadě.

"S touto informací pracujeme. Podle prvních zpráv je ale ten člověk už mrtvý," cituje MF Dnes vrchního policejního komisaře jihlavské policie Michala Lašku.

Vyšetřování masové vraždy stále ještě pokračuje a nalezené ostatky nyní zkoumají antropologové. Dalším krokem by mělo být porovnání vzorků DNA s příbuznými údajných obětí.

Za dvacet let budou tvrdit, že válku začali Češi

V Dobroníně zatím pokračuje spor o to, zda namístě masového hrobu vztyčit kříž. Lidé, kteří ještě pamatují válku jsou podle starosty Jiřího Vlacha spíše proti, zatímco mladší s uctěním památky vesměs souhlasí.

"Ať se lidé ke kříži vyjádří. Co generace, to jiný přístup. Ti lidé, kteří válku zažili, mi vyčítají měkký postoj k věci. Dokonce slýchám, že s takovou se může stát, že za 20 let se historie překroutí úplně a Němci budou říkat, že válku rozpoutali Češi. V lidech, co válku pamatují, ta úzkost je," uvedl Vlach.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy