V Jihlavě vznikla koalice bez ANO, hnutí míří do opozice

ČTK ČTK
21. 10. 2014 14:38
Primátorem Jihlavy bude volební lídr ČSSD Rudolf Chloupek.
Rudolf Chloupek
Rudolf Chloupek | Foto: archiv Rudolfa Chloupka

Jihlava – Radniční koalice v Jihlavě bude složená jen z ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Fora Jihlava. Na TOP 09 nezbylo místo radního, bude proto koalici pouze podporovat, řekla lídryně kandidátky TOP 09 Věra Podhorská.

Koalice tak bude mít v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu 21 mandátů. Vítězné hnutí ANO zřejmě bude s KSČM v opozici.

"Vítáme vzniklou platformu demokratických stran, ale náš nárok na jednoho radního nebyl vyslyšen. Nejsme tedy v koalici rovnocenným partnerem, ale dohody ctíme. Do koalice proto nevstoupíme, ale zůstaneme jejím podporovatelem, je to v duchu našeho programu," řekla Podhorská.

Jedenáctičlenná rada města by měla být složena ze čtyř zastupitelů ČSSD, tří za ODS a po dvou za KDU-ČSL a uskupení Forum Jihlava. Pravděpodobným primátorem bude Rudolf Chloupek (ČSSD), jenž bude mít čtyři náměstky - Vratislava Výborného (ČSSD), Jaroslava Vymazala (ODS), Milana Koláře (Forum Jihlava) a Jaromíra Kalinu (KDU-ČSL).

Ustavující zastupitelstvo by se mělo konat 4. listopadu. Programové prohlášení rady by mělo vycházet ze strategického plánu rozvoje města.

Chloupek by měl na magistrátu řídit ekonomický odbor, životní prostředí a městskou policii. Vymazal by měl převzít odbor dopravy a správu realit. Výborný bude zřejmě řídit rozvoj města a územní plánování, Kalina pravděpodobně bude mít na starosti městský majetek a odbor informatiky. Kolář bude spravovat školství, kulturu a sociální oblast.

Hnutí ANO, které komunální volby v Jihlavě vyšším procentem voličských hlasů vyhrálo, skončí s největší pravděpodobností v opozici. Lídr hnutí Radek Popelka už v pondělí večer neskrýval z výsledku povolebního jednání, o němž se údajně dozvěděl z médií, rozčarování.

"Je na svědomí politiků ČSSD zvážit, zda vznik jen lehce obměněné staronové koalice není zradou na jejich voličích," uvedl.

Výborný: Jednání s ANO bylo hodně rozpačité

Podle Chloupka chtěla ČSSD jednat s ANO jako s první stranou, její zástupci si prý však neudělali čas. "Některé strany se proti ANO vymezily, požadavky zástupců ANO navíc nesvědčily o tom, že by si uvědomovali, že máme stejný počet mandátů. Proto jsme hledali programovou shodu s ostatními," řekl Chloupek.

Výborný označil jednání s ANO za studenou sprchu. "Když to hodně zjednoduším - po odchodu z jednání jsme měli pocit školáčků, že přijeli byznysmeni s taškami plnými miliard a školí nás, co bychom v Jihlavě měli dělat. Bylo to hodně rozpačité," řekl Výborný.

Hnutí ANO má v 37členném zastupitelstvu osm lidí stejně jako druhá ČSSD. Třetí KSČM získala šest křesel, o jedno méně má ODS. Po čtyřech mandátech mají KDU-ČSL a uskupení Forum Jihlava, v zastupitelstvu jsou také dva členové TOP 09.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy