V Jihlavě využilo objednávání online už 1500 pacientů

ČTK ČTK
9. 1. 2012 20:32
Projekt tzv. eAmbulance funguje v nemocnici od loňského června
V jihlavské nemocnici je do projektu zapojeno 38 ambulancí.
V jihlavské nemocnici je do projektu zapojeno 38 ambulancí. | Foto: Web Nemocnice Jihlava

Jihlava - Do systému elektronického objednávání pacientů v jihlavské nemocnici se zaregistroval patnáctistý klient.

Informovala o tom mluvčí nemocnice Veronika Pysková.

Tým odborníků z nemocnice a kraje Vysočina, který je zřizovatelem nemocnice, spolupracoval na projektu takzvané eAmbulance s partnery z Tchaj-wanu a do provozu ho uvedl loni v červnu.

V současné době je do něj v nemocnici zapojeno 38 ambulancí. "Počet zaregistrovaných klientů předčil naše očekávání," řekl Petr Pavlinec z krajského odboru informatiky.

Informace o konkrétních zdravotních problémech

Podle Českého statistického úřadu umožňovala koncem roku 2010 elektronické objednání pacientů necelá dvacítka nemocnic v Česku. Podle Pavlince podobné objednávací systémy existují hlavně v privátní sféře. "Nevím o žádném jiném veřejném zařízení, kde by podobný systém fungoval v takovém rozsahu," uvedl Pavlinec.

Pacienti se mohou do ambulancí objednat telefonicky nebo prostřednictvím internetu. V kontaktním centru u vchodu do nemocnice si vyzvednou osobní čtyřmístný PIN kód.

Na internetové stránce www.eAmbulance.cz si zvolí zdravotnické zařízení, vyberou oddělení nebo konkrétního lékaře a systém jim nabídne volné termíny.

Pacient navíc může lékaři zanechat informaci o konkrétních zdravotních problémech. O potvrzení rezervace uvědomí pacienta sms zpráva nebo e-mail.

Podle Šárky Kovačkové z kontaktního centra se do systému denně zaregistrují v průměru dvě desítky lidí. Do konce ledna bude systém podle Pavlince zaveden také v pelhřimovské nemocnici a podle hejtmana Jiřího Běhounka by ho do poloviny letošního roku měly začít používat i zbývající nemocnice v kraji. "O projekt se zajímají i nemocnice z jiných krajů," dodal Pavlinec.

Náklady na projekt elektronického objednávání pacientů dosáhly přibližně čtyř milionů korun. Kraj Vysočina i tchaj-wanská společnost Institute for Information Industry se o ně podělily rovným dílem.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 43 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy