V Humpolci jsou na nohou, zhroutila se část hráze

ČTK ČTK
12. 6. 2012 20:11
V Kletečné, místní části Humpolce, byl vyhlášen nejvyšší stupeň povodňové aktivity
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Simona Holecová

Zachotín (Pelhřimovsko) - Tři čtvrtiny hráze rybníka Dolní Kladiny u Zachotína na Pelhřimovsku se kolem 17:00 rozpadly. V nejvíc ohrožené obci Kletečná byl vyhlášen třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity. K evakuaci obyvatel tu zatím nepřistoupili, řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

"Záleží na tom, zda se vytvoří povodňová vlna, pak se zvolí optimální postup. Zatím lidem nic nehrozí," uvedla mluvčí. Kolem 20:00 byla situace poměrně stabilizovaná, trhliny se podařilo zavézt kamením, hráz by měla vodě odolat, řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Krajští silničáři vyčlenili čtyři těžká nákladní vozidla, která na poničenou hráz navážejí kámen z lomu v Nemojově. "Povodňová vlna se zatím nevytvořila. Pokud bude zasypávání hráze plynule pokračovat, neměl by nastat vážnější problém," řekl v úterý po jednání povodňové komise starosta Pelhřimova Leopold Bambula.

Podle starosty Humpolce Jiřího Kučery hlídkují u rybníka i v Kletečné dobrovolní hasiči. "Akutní nebezpečí zcela pomine, až hladina rybníka klesne alespoň o dva metry," řekl Kučera.

Hasiči už od pondělí zpevňují narušenou hráz kameny. V úterý kolem 15:00 se za pomoci těžké techniky podařilo vytvořit na jiném místě hráze otvor, jímž se začala voda z rybníka regulovaně odpouštět.

Asi 15 stavení v místní části Humpolce Kletečné, která stojí u Jankovského potoka vytékajícího z rybníka, hasiči preventivně obložili pytli s pískem, sdělil starosta Humpolce Jiří Kučera. Pytle s pískem jsou preventivně připraveny také v Zachotíně, kde však podle hasičů je nebezpečí minimální.

Situaci bedlivě sleduje i škola v přírodě

Tábor v obci Mladá Bříště, kde jsou děti na škole v přírodě, nebylo nutné evakuovat. "V táboře je několik desítek dětí, bezprostřední nebezpečí jim nehrozí, o situaci jsme je informovali," uvedla pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková. Policie uzavřela cyklostezku mezi Zachotínem a Žirovem. Majitel usedlosti pod hrází evakuoval domácí zvířectvo.

Práce na hrázi začaly v pondělí v podvečer. "Naštěstí si jeden z chatařů všiml, že z rybníka odtéká hnědá voda. Zjistil, že voda si našla cestu kolem nefunkční výpustě, a uvědomil hasiče a správce rybníka," řekl Kučera. Rybník Dolní Kladiny má rozlohu kolem 30 hektarů, vejde se do něj 660 000 kubických metrů vody.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy