V Dukovanech znovu odstaví čtvrtý blok kvůli výměně paliva

ČTK ČTK
29. 11. 2014 13:49
Plánovaná odstávka potrvá více než měsíc. Technici budou vyměňovat část jaderného paliva v reaktoru. Během odstávky budou také zpevňovat důležité budovy, aby posílili bezpečnost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dukovany (Třebíčsko) - V Jaderné elektrárně Dukovany byl během pátečního večera odstaven od rozvodné sítě čtvrtý výrobní blok kvůli výměně části jaderného paliva v jeho reaktoru a revizím zařízení.

Jde o letošní poslední plánovanou odstávku v Dukovanech, která potrvá dvaatřicet dnů, řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka. Zbývající tři bloky elektrárny fungují naplno. Blok číslo čtyři, spolu s blokem tři, byl již tento měsíc jednou neplánovaně zastaven kvůli poruše na potrubí. Bloky byly mimo provoz zhruba dva týdny.

Nyní byl blok odstaven s několikahodinovým předstihem, zahájení odstávky bylo původně ohlášeno na sobotu. První turbína byla odpojena v pátek po třetí odpoledne, odpojení druhé turbíny následovalo ve 20:45. "V současnosti se blok vychlazuje, aby ho bylo možné rozmontovat a aby mohli pracovníci v pondělí nastoupit na výměnu paliva," uvedl Spilka.

Odstávku firma ČEZ využije rovněž k provádění dalších prací spojených s posilováním Dukovan proti extrémním výkyvům počasí a zemětřesení. Jsou to opatření, která vyplynula ze zátěžových testů po havárii japonské elektrárny Fukušima.

Pokračovat budou práce na zpevnění důležitých budov. Blok bude během odstávky rovněž propojen s novým velkým záložním dieselovým generátorem a bude k němu připojeno další havarijní napájecí čerpadlo. Tato čerpadla jsou určena k chlazení reaktoru při mimořádných událostech, blok měl zatím dvě.

Elektrárna Dukovany pokrývá pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu. Vloni dodala do sítě rekordních 15,68 terawatthodin (TWh) elektřiny.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy