V Dukovanech znovu odstaví čtvrtý blok kvůli výměně paliva

ČTK ČTK
29. 11. 2014 13:49
Plánovaná odstávka potrvá více než měsíc. Technici budou vyměňovat část jaderného paliva v reaktoru. Během odstávky budou také zpevňovat důležité budovy, aby posílili bezpečnost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dukovany (Třebíčsko) - V Jaderné elektrárně Dukovany byl během pátečního večera odstaven od rozvodné sítě čtvrtý výrobní blok kvůli výměně části jaderného paliva v jeho reaktoru a revizím zařízení.

Jde o letošní poslední plánovanou odstávku v Dukovanech, která potrvá dvaatřicet dnů, řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka. Zbývající tři bloky elektrárny fungují naplno. Blok číslo čtyři, spolu s blokem tři, byl již tento měsíc jednou neplánovaně zastaven kvůli poruše na potrubí. Bloky byly mimo provoz zhruba dva týdny.

Nyní byl blok odstaven s několikahodinovým předstihem, zahájení odstávky bylo původně ohlášeno na sobotu. První turbína byla odpojena v pátek po třetí odpoledne, odpojení druhé turbíny následovalo ve 20:45. "V současnosti se blok vychlazuje, aby ho bylo možné rozmontovat a aby mohli pracovníci v pondělí nastoupit na výměnu paliva," uvedl Spilka.

Odstávku firma ČEZ využije rovněž k provádění dalších prací spojených s posilováním Dukovan proti extrémním výkyvům počasí a zemětřesení. Jsou to opatření, která vyplynula ze zátěžových testů po havárii japonské elektrárny Fukušima.

Pokračovat budou práce na zpevnění důležitých budov. Blok bude během odstávky rovněž propojen s novým velkým záložním dieselovým generátorem a bude k němu připojeno další havarijní napájecí čerpadlo. Tato čerpadla jsou určena k chlazení reaktoru při mimořádných událostech, blok měl zatím dvě.

Elektrárna Dukovany pokrývá pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu. Vloni dodala do sítě rekordních 15,68 terawatthodin (TWh) elektřiny.

 

Právě se děje

Další zprávy