V Dukovanech končí dlouhá odstávka atomového bloku

ČTK ČTK
10. 5. 2012 19:09
Blok číslo dvě zastavili energetici na tak dlouhou dobu kvůli jeho rozsáhlé modernizaci
Jaderná elektrárna Dukovany.
Jaderná elektrárna Dukovany. | Foto: Reuters

Dukovany (Třebíčsko) - V Jaderné elektrárně Dukovany skončí o víkendu přes dva měsíce trvající odstávka atomového bloku.

Ve středu ráno byla v reaktoru opět nastartována řetězová reakce. Nyní se provádějí testy, jimiž se ověřují fyzikální a energetické parametry zařízení, řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Blok číslo dvě zastavili energetici na tak dlouhou dobu kvůli jeho rozsáhlé modernizaci, která umožní zvýšení výkonu tohoto bloku ze zhruba 460 megawattů (MW) na 500 MW.

"Blok je zkompletován a v pondělí dostal povolení k východu na minimální kontrolovaný výkon. Toho dosáhl ve středu v 05:35," uvedl mluvčí.

Odstávka bloku by měla skončit v neděli připojením turbín, což odpovídá plánu. Nabíhání bloku na plný výkon potrvá mnohem déle než u obvyklých odstávek dukovanských bloků, jež se týkají hlavně výměny části jaderného paliva.

"Bude to trvat minimálně dva tři týdny, než doputujeme ke 100 procentům výkonu," uvedl mluvčí. Celý modernizační cyklus bloku uzavře takzvaný průkazný chod, který ukáže, že obnovené zařízení umí fungovat v plném výkonu 144 hodin.

Výkon jako Temelín

Blok číslo dvě byl zastaven 25. února. Součástí jeho modernizace byla i výměna dvou statorů generátoru, z nichž každý váží kolem 250 tun. "Musely se spojit dva jeřáby speciální traverzou, aby ho dostaly na místo," dodal mluvčí.

Ve vyšším výkonu 500 MW už pracují tři ze čtyř dukovanských atomových bloků.

Po dokončení nynější odstávky bloku číslo dvě budou mít celé Dukovany místo původních 1760 MW instalován výkon 2000 MW, jaký má mladší atomová elektrárna v Temelíně.

Dukovany, starší ze dvou českých atomových elektráren, byly i v minulém roce největším domácím zdrojem elektřiny. Výroba proudu v dukovanských blocích se v meziročním porovnání zvýšila o 1,3 procenta na 14,369 terawatthodin.

Byl to druhý nejlepší výkon v téměř sedmadvacetileté historii Dukovan.

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy