V Dukovanech končí dlouhá odstávka atomového bloku

ČTK ČTK
10. 5. 2012 19:09
Blok číslo dvě zastavili energetici na tak dlouhou dobu kvůli jeho rozsáhlé modernizaci
Jaderná elektrárna Dukovany.
Jaderná elektrárna Dukovany. | Foto: Reuters

Dukovany (Třebíčsko) - V Jaderné elektrárně Dukovany skončí o víkendu přes dva měsíce trvající odstávka atomového bloku.

Ve středu ráno byla v reaktoru opět nastartována řetězová reakce. Nyní se provádějí testy, jimiž se ověřují fyzikální a energetické parametry zařízení, řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Blok číslo dvě zastavili energetici na tak dlouhou dobu kvůli jeho rozsáhlé modernizaci, která umožní zvýšení výkonu tohoto bloku ze zhruba 460 megawattů (MW) na 500 MW.

"Blok je zkompletován a v pondělí dostal povolení k východu na minimální kontrolovaný výkon. Toho dosáhl ve středu v 05:35," uvedl mluvčí.

Odstávka bloku by měla skončit v neděli připojením turbín, což odpovídá plánu. Nabíhání bloku na plný výkon potrvá mnohem déle než u obvyklých odstávek dukovanských bloků, jež se týkají hlavně výměny části jaderného paliva.

"Bude to trvat minimálně dva tři týdny, než doputujeme ke 100 procentům výkonu," uvedl mluvčí. Celý modernizační cyklus bloku uzavře takzvaný průkazný chod, který ukáže, že obnovené zařízení umí fungovat v plném výkonu 144 hodin.

Výkon jako Temelín

Blok číslo dvě byl zastaven 25. února. Součástí jeho modernizace byla i výměna dvou statorů generátoru, z nichž každý váží kolem 250 tun. "Musely se spojit dva jeřáby speciální traverzou, aby ho dostaly na místo," dodal mluvčí.

Ve vyšším výkonu 500 MW už pracují tři ze čtyř dukovanských atomových bloků.

Po dokončení nynější odstávky bloku číslo dvě budou mít celé Dukovany místo původních 1760 MW instalován výkon 2000 MW, jaký má mladší atomová elektrárna v Temelíně.

Dukovany, starší ze dvou českých atomových elektráren, byly i v minulém roce největším domácím zdrojem elektřiny. Výroba proudu v dukovanských blocích se v meziročním porovnání zvýšila o 1,3 procenta na 14,369 terawatthodin.

Byl to druhý nejlepší výkon v téměř sedmadvacetileté historii Dukovan.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy