V Číhošti uložili Toufarovy ostatky. Dorazily tisíce lidí

Eliška Nová
12. 7. 2015 17:59
Státní bezpečnost faráře Josefa Toufara v roce 1950 unesla a umučila. Vinila ho ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku.
Hrob faráře Toufara
Hrob faráře Toufara | Foto: Aktuálně.cz

Číhošť - Před kovovou schránou, která vypadá jak z jiného světa, se sklání dvě ženy. Něco potichu šeptají. Do kostela doléhá z náměstí zpěv souboru Pražské konzervatoře Punkt. V kostelních lavicích ale všichni mlčí.

V malém kostelíku v Číhošti je po celý víkend nezvykle živo. Do obce na Vysočině se vrátil Josef Toufar, kněz umučený komunistickým režimem. V neděli ho pohřbili na místě, odkud ho státní bezpečnost v roce 1950 unesla a poté utloukla. Toufar zemřel 25. února stejného roku.

Na schránu s ostatky faráře stojící před oltářem se od soboty přišlo podívat už několik tisíc lidí. Střeží ji skauti. Největší nápor však nastal odpoledne, kdy Toufara pohřbili. Po bohoslužbě, kde promluvil i kardinál Dominik Duka

"Uplynulo mnoho času od 25. února 1950, kdy zemřel tento kněz, mučedník naší církve. Jsou to tisíce obětí, ubitých, umučených, popravených, kterým byl odepřen pohřeb," pronesl Duka.

"Toufar je pro mě národní morální vzor," řekl osmadvacetiletý Lukáš Kubát, který na slavnost přijel z Prahy. Na páterův pohřeb se kromě rodinných příslušníků sjeli různí lidé všech věkových kategorií. Mezi nimi i pamětnice pokřtěná v Číhošti v místním kostele, kde se stal takzvaný čihošťský zázrak.

Zázrak s dřevěným křížkem

Právě kvůli tomu, že se o třetí adventní neděli, 11. prosince 1949, před zraky 20 lidí pohnul dřevěný křížek, se Toufar ocitl v zájmu komunistické Státní bezpečnosti. Komunisté chtěli Toufara usvědčit z podvodu. Procesu se nedočkal. Na následky surového bití zemřel o dva měsíce později.

Do Číhošti se vrátil ještě těsně před smrtí. To když ho státní bezpečnost do místního kostela přivezla z Valdic, aby Toufar ukázal, jak "podvod" zkonstruoval. Tehdy už ale ani nebyl schopný slova.

Znovu se tak do "své" obce vrátil až v pátek. "Jeli jsme čtyřmi auty a když jsme přijížděli, rozezněly se zvony. Pak jsme schránku odnesli do kostela a nikdo z nás nebyl schopný říct ani slovo. Byli jsme dojati a všichni jsme měli knedlík v krku," popisuje pražská zastupitelka Eva Vorlíčková (nezařazená, dříve TOP 09), která byla u toho, když se Toufarovy ostatky našly.

"Největší zásluhu na tom, že se můj strýc vrátil do Číhošti má pan Miloš Doležal, který nám dokázal předat dílo, které nás přinutí přemýšlet o tom, co pro pátera Toufara udělat," řekla Toufarova praneteř Jitka Cvetlerová. Právě kniha Miloše Doležala přispěla ve velké míře k zájmu o umučeného kněze.

V hromadném hrobě na ďáblickém hřbitově byly objeveny teprve loni na podzim. Na den svaté Anežky České, kterou měl Toufar na obrázku. Farář měl přitom podle plánu StB zmizet ze světa.

"Komunistický režim nejen připravil Toufara o život, ale rovněž chtěl vymazat i jeho tělo," řekl k tomu katolický kněz a církevní historik Tomáš Petráček. Komunisté Toufara pohřbili pod falešným jménem - Josef Zouhar. Místo s ostatky se loni podařilo najít s podporou církve a bývalého vedení pražského magistrátu.

Potvrzeno genetickou analýzou

Analýza před několika týdny ukázala, že se jedná skutečně o kněze - genetici mají téměř stoprocentní jistotu. I díky tomu, že v Toufarově rodu zůstala nepřerušená mužská linie.

Církev chce teď Toufara blahořečit. S procesem by se mělo začít ještě letos na podzim, trvat pak bude několik let.

"Od podzimní exhumace se podařilo najít část důležitých archiválií, které byly schované pod podlahou na půdě čihošťské fary. Objevila se i část jeho osobní knihovny, kde byly jeho testy i přípravy na kázání. A objevili jsme také dopis, který psal Josef Toufar seminaristovi v Římě a významné osobě českého exilu Karlu Vránovi," říká k tomu Petráček.

Toufar tak od neděle spočívá doma, ve svém kostele, pod nápisem: Žijme tak, jako bychom již dnes zemřít měli. Žijme pečlivě jako moudří a vykupujme si časem vezdejším život věčný.

 

Právě se děje

Další zprávy