Umučený kněz Toufar se 65 let po smrti vrátil do Číhoště

ČTK ČTK
11. 7. 2015 12:59
Stovky lidí přijely do Číhoště na Havlíčkobrodsku vzdát hold faráři Josefu Toufari umučenému před 65 lety komunistickou Státní bezpečnostní. Zítřejší slavnostní mše se zúčastní i kardinál Domik Duka.
Josef Toufar
Josef Toufar | Foto: DVTV

Číhošť (Havlíčkobrodsko) - V Číhošti dnes vzdávají lidé úctu faráři Josefu Toufarovi umučenému před 65 lety komunistickou Státní bezpečností. Schrána s ostatky vyzvednutými z hromadného hrobu v pražských Ďáblicích byla do farnosti, kterou Toufar naposled spravoval, dopravena v pátek.

Nyní už je vystavena v číhošťském kostele Nanebevzetí Panny Marie. Poutníci zcela zaplnili kostel už při úvodní mši, další postávají venku. Je jich přibližně kolem 200. Na záchytná parkoviště přijíždějí další auta z celé republiky.

Kovová schrána s ostatky vytvořená podle návrhu Norberta Schmidta stojí v kostele, dějišti události, která Toufara stála život. Vyšetřovatelé Státní bezpečnosti chtěli kněze týráním donutit k doznání, že v prosinci 1949 zinscenoval zázračný pohyb kříže na oltáři. Před kostelem si poutníci na panelech prohlížejí výstavu přibližující důležité okamžiky ze života utýraného číhošťského kněze.

Vesnice s necelými 200 obyvateli je během víkendu neprůjezdná. Pro auta jsou připravena záchytná parkoviště na kraji obce.

Kostel bude pro poutníky přístupný až do půlnoci. V dnešním programu je i promítání dokumentů o událostech v Číhošti a večerní modlitba. V neděli bude v kostele otevřeno od 08:00. Slavnostní mše před kostelem začne v 15:00. Povede ji královéhradecký biskup Jan Vokál, promluvy se ujme kardinál Dominik Duka. Pak bude schrána s Toufarovými ostatky uložena do hrobu uprostřed kostelní lodi a překryta kamennou deskou, která bude splývat s podlahou.

Josef Toufar zemřel ve vězení 25. února 1950, bylo mu 47 let. Pohřben byl do hromadného hrobu pod falešným jménem J. Zouhar. Jeho kosterní ostatky byly vyzvednuty loni v listopadu. To, že skutečně patří číhošťskému faráři, potvrdili genetici koncem letošního června. V Číhošti budou slavnostně uloženy dva dny před Toufarovými narozeninami (narodil se 14. července 1902 v Arnolci nedaleko Polné).

Vyzvednutí nalezených ostatků Josefa Toufara je nutné kvůli možnému blahořečení, analýza kosterního skeletu může být svědectvím brutálních metod StB, říká autor knihy o páteru Toufarovi Miloš Doležal. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy