Tržní řád v Jihlavě zakázal podomní a pochůzkový prodej

ČTK ČTK
26. 7. 2013 13:43
Tržní řád začne platit od poloviny srpna, schválila ho městská rada
Jihlavský magistrát (ilustrační foto).
Jihlavský magistrát (ilustrační foto). | Foto: Oficiální stránky města Jihlava

Jihlava - V Jihlavě už nebude možný podomní a pochůzkový prodej.

Jejich zákaz a podmínky prodeje zboží a nabídky služeb upravuje tržní řád zpracovaný ve spolupráci se živnostenským úřadem a městskou policií, který schválila městská rada.

Tržní řád začne platit od poloviny srpna. Oznámil to primátor Jaroslav Vymazal (ODS).

Tržní řád vymezuje lokality na území města, kde je možné prodávat, a zároveň reaguje na časté stížnosti lidí na podomní a pouliční prodej.

Podle tajemníka magistrátu Lubomíra Dohnala prodejci nejrůznějšího zboží či pojistek neodbytně zvonili u bytů a obtěžovali nabídkou zboží nebo služeb.

"V létě neuplyne den, aby si někdo nestěžoval, že ho na ulici obtěžují například prodejci voňavek," uvedl Dohnal.

Podmínky tržního řádu se podle vedoucí živnostenského úřadu Ireny Niklové nevztahují na provoz předzahrádek u restaurací, na prodej při jarmarcích, farmářských, vánočních a velikonočních trzích a při sportovních a kulturních akcích.

"Zákaz podomního a pochůzkového prodeje také neplatí pro veřejné sbírky probíhající podle zákona," doplnila Niklová.

Za porušení tržního řádu může dostat právnická osoba pokutu až 200 000 korun, soukromá osoba se nedodržením podmínek dopustí přestupku.

Zákaz podomního a pochůzkového prodeje už platí v řadě měst na Vysočině. Některá z nich upravují tržní podmínky vyhláškou.

"Tržní řád jednoznačně vyhovuje podmínkám zákona. Výhodou také je, že změny v něm může operativně provádět rada města," řekl Dohnal.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy